LAJMI I FUNDIT:

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2022

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2022

Një treshe pasaportash aziatike u ofrojnë mbajtësve të tyre liri më të madhe të udhëtimit global se ato të çdo vendi tjetër, sipas një raporti të ri tremujor të publikuar nga firma këshilluese globale për qytetarinë dhe qëndrimin me qendër në Londër, Henley & Partners.

Japonia është përpara Singaporit dhe Koresë së Jugut për t’u ofruar qytetarëve të saj çasje pa viza ose viza sipas kërkesës në një rekord prej 193 destinacionesh në mbarë botën, krahasuar me 192 të dy liderëve të tjerë.

Sidoqoftë, përgjigja më e kujdesshme e Azisë ndaj COVID-19 do të thotë se ata qytetarë kanë më pak gjasa që aktualisht ta përdorin atë liri udhëtimi sesa njerëzit në Evropë ose në Amerikë.

Për krahasim, thotë raporti i Henley Passport Index, tregjet në Evropë dhe Amerikën e Veriut janë rikuperuar në rreth 60 për qind të niveleve të tyre të mëparshme të lëvizshmërisë së udhëtimit. Nën tre vendet e para aziatike, një numër i madh vendesh evropiane qëndrojnë pranë majës së renditjes.

Reklama

Gjermania dhe Spanja janë të lidhura në 190 destinacione, të ndjekura nga Finlanda, Italia dhe Luksemburgu me 189. Më pas janë Austria, Danimarka, Holanda dhe Suedia të gjitha në vendin e pestë, ndërsa Franca, Irlanda, Portugalia dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vendin e 6-të.

Zelanda e Re dhe Shtetet e Bashkuara shfaqen në vendin e shtatë, krahas Belgjikës, Norvegjisë dhe Zvicrës.

Kosova mban vendin e 104-të bashkë me Bangladeshin dhe Libinë me mundësinë për të udhëtuar në 41 vende, ndërsa pasaporta e Shqipërisë renditet e 53-ta me gjithsej 115 destinacione. /Telegrafi/