LAJMI I FUNDIT:

Pas zbulimit të varrezës masive të fëmijëve indigjenë në ambientet e universitetit në Kanada, shembet statuja e themeluesit të universitetit

Pas zbulimit të varrezës masive të fëmijëve indigjenë në ambientet e universitetit në Kanada, shembet statuja e themeluesit të universitetit

Në universitetin Ryerson në Toronto të Kanadasë është shembur statuja e themeluesit të këtij universiteti, si shenjë proteste për shkak të zbulimit të një varreze masive të fëmijëve indigjen në hapësirat e kësaj shkolle.

Siç raporton BBC, pamjet e publikuara në rrjetet sociale nga protestat e mbajtura gjatë të dielës, tregojnë që statuja e Egerton Ryerson, që konsiderohet si një nga themeluesit e sistemit kontrovers të shkollimit në Kanada, është shembur nga piedestali derisa në afërsi të saj brohoriste masa, transmeton Telegrafi.


Në kumtesën e universitetit thuhet se mbi 1.000 njerëz kanë marrë pjesë në protestën paqësore gjatë të dielës pasdite, e një orë më vonë ishte shfaqur një kamion që kishte ndihmuar në shembjen e statujës.

Mohammad Lashemy, rektor i universitetit, ka bërë të ditur se statuja nuk do të riparohet apo zëvendësohet – e policia e këtij vendi ka konfirmuar se është duke hetuar rastin.

Gjithçka filloi pasi janë gjetur mbetjet e 215 fëmijëve indigjenë, duke nxitur kështu një fushatë me të cilën kërkohet ndryshimi i emrit të universitetit dhe statujës, që ishte lyer me ngjyrë të kuqe dhe kishte slogane në hapësira të universitetit.

E komuniteti i indigjeneve ka njoftuar se ka gjetur dëshmi që 215 fëmijë janë varrosur në territorin e shkollës në afërsi të qytetit Kamlups në British Columbia në perëndim të Kanadasë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Botë
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia

"Iranianët janë shumë të frikësuar"

Botë
Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Amerika Latine
Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Evropa
Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre

Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre"

Botë
Kalo në kategori