Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un raportohet t’i ketë thënë presidentit amerikan Donald Trump, se duhet “urgjentisht” që Koreja e Veriut dhe SHBA-të të ndalin “aksionet irrituese ushtarake kundër njëri-tjetrit”.

Gjatë takimi historik të zhvilluar në Singapor, Kim i është drejtuar Trumpit duke thënë se Pyongyang dhe Washingtoni duhet të ndalet së provokuari njëri-tjetrin, dhe të ndërmarrin hapa të drejt, institucional për të shmangur çfarëdo problemi, transmeton Telegrafi.

Trump ia tregon limuzinën presidenciale Kimit (Video) Trump ia tregon limuzinën presidenciale Kimit (Video)

Në veriokoreane e lajmeve KCNA raporton që Kim ka thënë që Trump e “kupton ” këtë, dhe se i ka premtuar se do të heq dorë nga ushtrimet ushtarake të SHBA-ve dhe Koresë së Jugut. /Telegrafi/