LAJMI I FUNDIT:

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka në Nova Kakhovka në rajonin e Khersonit që u hodh në erë nga rusët.

Reklama

Aty shihen pamjet para dhe pas shkatërrimit të digës, e cila si pasojë tani ka mbuluar me ujë mbi 80 vendbanime, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër, autoritet ukrainase kanë bërë thirrje për evakuimin e mbi 20 mijë banorëve, kurse rajoni ku gjendet diga kontrollohet nga ushtria ruse.

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji
Lexo po ashtu Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Në zona të caktuara niveli i ujit ka arritur në mbi 11 metra, derisa ekspertë të fushës thonë se ka filluar ky nivel i madh i ujit të bie.

Uji që akumulohej shfrytëzohej për ftohjen e reaktorëve të centralit bërthamor Zaporizhzhia, kurse ekspertët vlerësojnë se nuk ka ndonjë mungesë të energjisë elektrike. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori