LAJMI I FUNDIT:

Panik në Meksikë, aktivizohet vullkani i fuqishëm – publikohen pamjet e shpërthimit (Video)

Panik në Meksikë, aktivizohet vullkani i fuqishëm – publikohen pamjet e shpërthimit (Video)

Vullkani meksikan Popokatepetl është aktivizuar përsëri dhe siç bëhet e ditur, përveç shpërthimit të “topave të zjarrit”, tymi është shpërndarë në një lartësi deri në 3000 metra.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kanë qenë autoritetet lokale ato që kanë paralajmëruar banorët për rritjen e aktivitetit vullkanik.

Askush nuk u plagos, por autoritetet njoftuan se do të vazhdojnë të monitorojnë situatën.

Bëhet e ditur se rreth 25 milionë njerëz jetojnë në një rreze prej 60 kilometrash nga vullkani.

Qytetarët janë paralajmëruar të mos u afrohen më shumë se 12 kilometra nga vullkani për shkak të shpërthimeve të mundshme dhe autoritetet kanë zhvilluar një plan të posaçëm për evakuimin.

Thuhet se në Meksikë ekzistojnë rreth tremijë vullkane, nga të cilët 14 janë aktivë – Popokatepetl është i dyti për nga fuqia. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën - përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën - përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Botë

"Vëmendje të gjithëve!”: Rusia teston sistemin e paralajmërimit publik

Botë
James O’Brien emërohet Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane

James O’Brien emërohet Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane

Amerika
Një alarm në celularin e tyre do të kenë të mërkurën pasdite, të gjithë ata që jetojnë në SHBA – ja për çfarë bëhet fjalë

Një alarm në celularin e tyre do të kenë të mërkurën pasdite, të gjithë ata që jetojnë në SHBA – ja për çfarë bëhet fjalë

Amerika
Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Azia
SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

Botë
Kalo në kategori