Një turiste e bllokuar në makinën e saj për orë të tëra nga reshjet e paprecedentë të borës në Pakistan, ka përshkruar se si “pa vdekjen me sy” ndërsa priste për ndihmë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Samina ishte një nga mijëra që nxituan për të parë reshjet e borës dimërore në qytetin Murree në majë të kodrës.

Por një stuhi të premten kishte thyer pemë dhe kishte bllokuar rrugët brenda dhe jashtë qytetit në veri të kryeqytetit.

Rreth 1000 automjete u bllokuan dhe të paktën 22 njerëz vdiqën, duke përfshirë dy familje të mëdha.

Samina i tha BBC-së se ishte larguar nga shtëpia e saj në orën 16:00 me kohën lokale për të udhëtuar në Murree, por shpejt e gjeti veten mes të bllokuarve në borë.

Reklama
Reklama

Fotot dhe videot e postuara në mediat sociale treguan makinat e bllokuara, me borë të grumbulluar deri në çatitë e tyre.

“Unë mund të shihja vdekjen para meje”, tha Samina. “… Nuk mund ta shpjegoj me fjalë se çfarë po kaloja”.

“Ne po luteshim që Zoti të na ndihmojë dhe të mos vdesim në një stuhi bore”.

Sipas Tariq Ullah, një zyrtar në qytetin e afërt të Nathiagali, stuhia “solli” deri në 1.5 m borë brenda vetëm pak orësh.

“Ishte e paprecedentë”, i tha ai agjencisë së lajmeve AFP. “Kishte erëra të forta, pemë të shkulura, ortekë. Njerëzit përreth ishin të tmerruar”.

Reklama

Samina më në fund u shpëtua në orën 10:00 të mëngjesit të nesërm, duke kaluar natën në një nga strehëzat e ngritura në qytetin turistik, i cili ndodhet në 2300 metra mbi nivelin e detit.

Reklama

Por në mesin e atyre që vdiqën ishin 10 fëmijë, thanë shërbimet e urgjencës, si dhe dy familje me pesë dhe tetë anëtarë.

Autoritetet thanë se tetë persona u ngrinë deri në vdekje, ndërsa asfiksia pas thithjes së tymrave ndërsa përpiqeshin të qëndronin ngrohtë në automjetet e tyre është dhënë si një arsye e mundshme për të tjerët.

Tani po shtrohen pyetjet se si u lejua të ndodhte kjo.

Reklama

Qeveria provinciale e Punjabit tha se do të ketë një hetim të plotë nëse ka pasur një dështim për të vepruar ndaj paralajmërimeve të motit. /Telegrafi/