LAJMI I FUNDIT:

Osmani në Bratisllavë takon të dërguarin e Francës për Ukrainën, Ejbron dhe opozitaren bjelloruse, Tihanovskaja

Osmani në Bratisllavë takon të dërguarin e Francës për Ukrainën, Ejbron dhe opozitaren bjelloruse, Tihanovskaja

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani sot pati disa takime me pjesëmarrës të Forumit të Sigurisë GlobSec në Bratisllavë, mes të cilëve edhe me Pjer Ejbronin, të dërguarin e posaçëm të Francës për rindërtim dhe ndihmë për Ukrainën, nga Ministria franceze për Evropë dhe Punë të Jashtme.

Reklama

Në fokus të bisedimeve ishte procesi i anëtarësimit evropian të Maqedonisë së Veriut dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor, ku Osmani rikonfirmoi zotimin për zhvillimin e bashkëpunimit ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor si e vetmja rrugë drejt progresit dhe të ardhmes evropiane. Në cilësinë e Kryesuesit të OSBE-së, Osmani i njoftoi bashkëbiseduesit për përpjekjet e Organizatës për prioritetin numër 1, kumtoi MPJ.

“OSBE-ja është e pranishme në Ukrainë, e mbështet popullin ukrainas dhe vëzhgon nga afër situatën. Kryesimi i OSBE-së nga Maqedonia e Veriut do t’i vë në dispozicion të gjithë mekanizmat e OSBE-së për sigurimin e paqes dhe respektimin e së drejtës ndërkombëtare humanitare nga ana e Rusisë”, theksoi Osmani.

Ministri realizoi takim edhe me Svetlana Tihanovskaja, përfaqësuese e opozitës bjelloruse, në të cilën “e theksoi mbështetjen për popullin bjellorus në luftën për demokraci dhe liri, duke theksuar nevojën për lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të të gjithë të burgosurve politikë nga regjimi i Lukashenkos”.

Gjatë ditës së nesërme, Osmani do të ketë fjalim në panelin kushtuar të ardhmes së zgjerimit të Bashkimit Evropian, si dhe do të marrë pjesë edhe në tryeza të tjera të rrumbullakëta dhe panel diskutime. Në agjendën e Osmanit gjatë qëndrimit në Bratisllavë janë edhe takime të shumta bilaterale me kolegët e tij, informojnë nga MPJ.

Në trend Lajme

Më shumë
Si ndodhi përplasja në mes Astrit Gashit dhe Afrim Cakës, pasi ky i fundit e akuzoi që fjalët i ka nga Serbia

Si ndodhi përplasja në mes Astrit Gashit dhe Afrim Cakës, pasi ky i fundit e akuzoi që fjalët i ka nga Serbia

Lajme
Operacion policor në tri komunat në veri, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë

Operacion policor në tri komunat në veri, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Elshani nga Octopus: Milan Radoiçiq pjesëmarrës në sulmin terrorist, Lista serbe ka humbur legjitimitetin

Elshani nga Octopus: Milan Radoiçiq pjesëmarrës në sulmin terrorist, Lista serbe ka humbur legjitimitetin

Elfije Boletini
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Kalo në kategori