LAJMI I FUNDIT:

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Shërbimi Sekret i Ukrainës ka shpërndarë një video ku shihet shkatërrimi i sistemeve të ndryshme raketore të ushtrisë ruse, duke përfshirë sisteme të avancuara të sistemeve raketore kundërajrore.

Reklama

Në këtë sulm janë shkatërruar tri sisteme raketore të mbrojtjes kundërajrore Tor-2M, Buk-M1 dhe Nona, dy tanke, dhe stacioni mobil për luftë elektronike, transmeton Telegrafi.

Në raport thuhet se artileria ukrainase shkatërroi është 84 njësi të ushtrisë ruse, përfshirë shtatë tanke, gjashtë MLRS Grad, 11 topa, gjashtë sisteme mobile artilerike dhe 21 mjete të blinduara.

Kulmi i sulmit ishte reagimi i paparë i operatorit ukrainas të dronit që arriti të shmang raketën ruse që u shkrep në drejtim të dronit të tij.

Inteligjenca britanike: Për çdo 48 centimetra të fituara në Bakhmut, një ushtar rus është vrarë ose plagosur
Lexo po ashtu Inteligjenca britanike: Për çdo 48 centimetra të fituara në Bakhmut, një ushtar rus është vrarë ose plagosur

“Tor tentoi të rrëzojë dronin tonë kamikaz. Por piloti shpëtoi dronin – e largoi nga drejtimi kah po fluturonte raketa dhe më pas futi në cak objektivin dhe e goditi derisa tentonte të ikte”, thuhet në kumtesën e SBU-së ukrainase.

Tor është sistem raketor i mbrojtjes kundërajrore ruse që është në shërbim nga viti 1986, dhe është i dedikuar për shkatërrimin e aeroplanëve që fluturojnë ulët. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori