LAJMI I FUNDIT:

Inteligjenca britanike: Për çdo 48 centimetra të fituara në Bakhmut, një ushtar rus është vrarë ose plagosur

Inteligjenca britanike: Për çdo 48 centimetra të fituara në Bakhmut, një ushtar rus është vrarë ose plagosur

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se në Bakhmut, Rusia ka fituar vetëm 48 centimetra për secilin prej ushtarëve të saj të vrarë ose të plagosur.

Reklama

Rusia pretendonte se pushtoi qytetin në fund të muajit të kaluar, me ndihmën e grupit mercenar Wagner, transmeton Telegrafi.

Por Wagner po tërhiqet dhe po ia lë ‘pushtimin’ trupave të rregullta ruse – udhëheqësi i grupit tha disa ditë më parë se 99 për qind e njësive të Wagner janë larguar.

Zelensky sqaroi se çfarë duhet të bëjë Rusia, për një zgjidhje "diplomatike" të luftës në Ukrainë
Lexo po ashtu Zelensky sqaroi se çfarë duhet të bëjë Rusia, për një zgjidhje "diplomatike" të luftës në Ukrainë

Instituti për Studimin e Luftës me bazë në SHBA thotë: “Një bloger ushtarak rus pohoi se forcat ruse dhe ukrainase po kryejnë angazhime pozicionale në krahun verior dhe jugor të Bakhmutit”.

“Blogeri ushtarak pohoi se forcat ukrainase po forcojnë linjat mbrojtëse në këtë zonë, sepse forcat ruse synojnë të rifillojnë përpjekjet e tyre sulmuese më 5 qershor – data e planifikuar e përfundimit të tërheqjes së Wagner nga Bakhmut”, u tha ndër tjera nga ISW. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori