LAJMI I FUNDIT:

OBSH: Vaksinat shpëtuan miliona jetë por nuk ulin përhapjen e virusit

OBSH: Vaksinat shpëtuan miliona jetë por nuk ulin përhapjen e virusit

Vaksinat kundër Covid-19 mund të kenë shpëtuar miliona jetë, por ato nuk e kanë ulur ndjeshëm përhapjen e virusit, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH)

Reklama

Organizata u bëri thirrje studiuesve të zhvillojnë vaksina të reja që reduktojnë infeksionet: përndryshe ekziston ende rreziku i zhvillimit të varianteve virale kundër të cilave vaksinat janë më pak efektive.

”Vaksinat që janë më të lehta për t’u administruar se më parë, të tilla si spraj për hundë, e mënyrat tradicionale. Edhe aty ku arrihet mbulimi i vaksinimit 70%, nëse një numër i konsiderueshëm punonjësish të kujdesit shëndetësor, të moshuarve dhe grupeve të tjera në rrezik nuk vaksinohen, vdekjet do të vazhdojnë, sistemet shëndetësore do të mbeten nën presion dhe rimëkëmbja globale do të jetë në rrezik”, theksoi drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

OBSH ka përditësuar gjithashtu qëllimet e saj të vaksinimit.

Tani synon të vaksinojë 100% të punonjësve shëndetësorë, të personave mbi 60 vjeç dhe të personave në rrezik të veçantë për shkak të kushteve para-ekzistuese në të gjitha vendet e botës dy herë. /DPA/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Psikologji
Femrat që vuajnë nga diabeti janë më të rrezikuara nga kanceri i gojës

Femrat që vuajnë nga diabeti janë më të rrezikuara nga kanceri i gojës

Shëndetësi Lajme
“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

Shëndetësi Lajme
Lumboischialgia (Ishiasi) – shkaktarët, diagnoza, trajtimi

Lumboischialgia (Ishiasi) – shkaktarët, diagnoza, trajtimi

Shëndetësi
Urinimi i pakontrolluar te femrat

Urinimi i pakontrolluar te femrat

Shëndetësi
Kalo në kategori