LAJMI I FUNDIT:

NYT: Ukraina planifikon të evakuojë Kievin në rast se mbetet plotësisht pa energji elektrike

NYT: Ukraina planifikon të evakuojë Kievin në rast se mbetet plotësisht pa energji elektrike

New York Times raporton se Kievi po bëhet gati për evakuim të plotë, nëse plotësisht mbetet pa energji elektrike.

Reklama

Fjala është për qytetin prej 3 milionë banorëve, e tashmë ekziston plani i plotë për këtë opsion të pabesueshëm, transmeton Telegrafi.

Nga bombardimet ruse tashmë është  shkatërruar rreth 40 për qind e infrastrukturës energjetike.

“Nëse Rusia vazhdon me këso sulmesh, është e qartë se mund të mbesim plotësisht pa energji elektrike”, tha Roman Tkachuk, zyrtarë i lartë i qeverisë ukrainase.

Nëpunësve të këtij qyteti i është bërë e ditur se do të kishin rreth 12 orë kohë që përgatiten për largim.

Megjithatë, aktualisht situata sipas tij është e tillë që akoma nuk mund të aplikohet ky evakuim.

E nëse plotësisht mbesin pa energji, natyrisht se kjo do të sillte një numër të madh të probleme tjera. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Turqia
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Katër të vrarë në sulmet e fundit ruse në Ukrainë

Katër të vrarë në sulmet e fundit ruse në Ukrainë

Evropa
Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Evropa
Rrahet për vdekje një grua në Indi, babai i të ndjerës: Njerëzit filmuan me telefona në vend që ta ndihmonin

Rrahet për vdekje një grua në Indi, babai i të ndjerës: Njerëzit filmuan me telefona në vend që ta ndihmonin

Azia
Kalo në kategori