Një marrëdhënie imagjinare është një marrëdhënie e njëanshme në të cilën një person zhvillon ndjenja për një person me të cilin mund të ketë qenë vetëm në një takim, dhe ndonjëherë jo edhe atë

Të këndelleni kapërceni një ndarje me partnerin është një nga gjërat më të vështira që një person duhet të bëjë. Por çfarë ndodh kur përpiqeni të harroni dikë me të cilin nuk keni qenë asnjëherë në një lidhje?

Është një marrëdhënie imagjinare, një marrëdhënie e njëanshme ku një person zhvillon ndjenja për një person me të cilin mund të ketë qenë vetëm në një takim, dhe ndonjëherë jo edhe atë. Kjo lloj marrëdhënie përfshin ëndërrimin dhe, madje, imagjinatën për një jetë së bashku me atë person, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Ndoshta takimi i dytë ishte krejtësisht i tmerrshëm ose pala tjetër nuk është aq e ngrohtë me ju. Çfarëdo që të ndodhë, nuk është gjithmonë e lehtë të heqësh dorë nga fantazia. Anna Richards, eksperte e marrëdhënieve dhe themeluese e platformës erotike Frolicma, thotë se të fantazosh për dikë është krejtësisht normale.

– Pasioni është mënyra se si truri ynë na tregon se dikush është shumë i pashëm. Ne kalojmë në botën e imagjinatës, duke përzier mendimet tona me realitetin – thotë Richards.

Dhe kjo është arsyeja pse ndonjëherë është e vështirë të ndalosh atë fantazi.

– Edhe nëse nuk keni qenë kurrë në një lidhje, ndoshta kjo ishte një marrëdhënie e situatës ose një dashuri, është e lehtë të lidheni emocionalisht me idenë e dikujt ose potencialin e tyre – thotë Haley Keane, eksperte e marrëdhënieve.

Reklama
Reklama

Dhe kur njihni karakterin e tyre të vërtetë dhe kjo të çon në zhgënjim, prapëseprapë, thotë Keane, mund të pendoheni për mundësinë e asaj që ata përfaqësonin.

Si të shkëputeni nga një ‘lidhje’ e njëanshme?

Së pari ju duhet ta shikoni situatën realisht.

– Duhet të filloni të mendoni me kokë idenë tuaj se kush është dhe si është në jetën reale. Ndoshta fillimi i takimit me të ishte i mahnitshëm dhe më pas marrëdhënia juaj me ta shkojë drejt greminës. Në vend që të përqendrohesh në mënyrën se si sillet kur e ke takuar për herë të parë, është koha të kuptosh se marrëdhënia e vërtetë është ajo që ke me të sot – shpjegon Keane.

Reklama

Mënyra më e mirë për t’u bërë i vetëdijshëm për këtë është ta shkruani këtë në letër. Filloni duke bërë një listë me 10 arsye pse jeni të papajtueshëm.

Reklama

– Nuk është mirë të kesh një partner imagjinar që është i suksesshëm, tërheqës dhe qesharak, nëse rrallëherë i përgjigjet propozimeve për t’ju takuar – theksoi Keen.

Kur kupton se “marrëdhënia e vërtetë” me atë person nuk është aq magjike, është më e lehtë të heqësh dorë edhe nga marrëdhënia imagjinare.

Anna Richards thotë se është koha të filloni të mendoni për veten dhe se keni nevojë për një mashkull që do të mendojë për ju.

Reklama

– Kthejeni fokusin tek vetja, nevojat tuaja intime dhe personale dhe mënyra se si dëshironi të adhuroheni dhe të dashuroheni. Pra, kur të vijë personi i duhur, do të jeni gati sepse nuk do të jeni të kapur emocionalisht me dikë që nuk është aty për ju – thekson Richards.

Reklama

– Mos harroni se çdo marrëdhënie duhet të ndërtohet nga dy anë… Përpjekja duhet të jetë 50/50, dhe thjesht nuk është e mundur të krijohet një marrëdhënie nëse ajo përpjekje është e njëanshme. Pra, në vend që të përpiqeni më shumë ose të nxitoni, bëni një hap prapa për t’u përqendruar vërtet në standardet tuaja dhe atë që ju nevojitet nga partneri, thotë Haley.

Reklama

Sapo ta sqaroni këtë, shton Haley, do të fillojë heqja dorë nga marrëdhënia imagjinare, e cila do t’ju ndihmojë të lironi hapësirë në kokën tuaj, të përmirësoni vetëbesimin tuaj dhe të gjeni një marrëdhënie në botën reale që do t’ju bëjë të lumtur. /Telegrafi/