LAJMI I FUNDIT:

Nuk ka ndodhur prej vitit 1975, Suedia mobilizon ushtrinë vullnetare

Nuk ka ndodhur prej vitit 1975, Suedia mobilizon ushtrinë vullnetare
Reklama

Suedia ka thirrur të gjithë vullnetarët e saj të ushtrisë për herë të parë pas më shumë se katër dekada në një përpjekje për të forcuar forcën e saj ushtarake.

Suedia, e cila ka një reputacion për neutralitetin, ka qenë për herë të fundit në luftë më tepër se dy shekuj më parë.


Por prej aneksimit të Krimesë nga Rusia, ajo ka shtuar nivelin e sigurisë në rajonin Baltik.

Forcat e Armatosura të Suedisë testuan ushtrinë vullnetare të përbërë nga 22 mijë persona, për të testuar gatishmërinë e tyre.

Vullnetarëve iu kërkua të qëndronin në shërbim këtë të mërkurë, e cila është gjithashtu edhe dita kombëtare e Suedisë.

“Atyre iu kërkua të kryenin detyra patrullimi, mbrojtjeje dhe ruajtjeje”, ka deklaruar ushtria suedeze.

Gjenerali Micael Bydén, komandanti suprem i Forcave të Armatosura të Suedisë, tha se ishte hera e parë që e gjithë forca ushtarake vullnetare ka pasur një mobilizim të tillë prej vitit 1975. /tch/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Evropa
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Evropa
Kalo në kategori