LAJMI I FUNDIT:

Nuk duhet t’i ngrohni këto ushqime në një furrë me mikrovalë

Nuk duhet t’i ngrohni këto ushqime në një furrë me mikrovalë
(Foto: Pexels)

Një furrë me mikrovalë është një pajisje e shkëlqyer për ringrohjen e shpejtë të ushqimit dhe mund të përdoret gjithashtu për të përgatitur disa vakte të plota.

Megjithatë, jo të gjitha ushqimet janë të dëshirueshme në mikrovalën tuaj, sepse ato mund të çlirojnë toksina, të shkrihen apo edhe të shpërthejnë.

Edhe pse disa nga këto ushqime duken krejtësisht të padëmshme, është më mirë të shmangni rinxehjen e tyre në mikrovalë.


Truk mahnitës: Si ta pastroni mikrovalën me një limon të vetëm
Lexo po ashtu Truk mahnitës: Si ta pastroni mikrovalën me një limon të vetëm

Specat djegës

Specat e djegës, të kuq ose të gjelbër, kanë një përbërje të quajtur kapsaicinë që u jep atyre një avantazh. Kur specat nxehen, veçanërisht specat ultra djegës, kapsaicina avullon në ajrin e mbyllur të furrës me mikrovalë. Hapja e derës së furrës me mikrovalë ju ekspozon ndaj tymrave që mund të irritojnë dhe shkaktojnë djegësim në mushkëritë, fytin, sytë dhe hundën tuaj.

Vezë të ziera

Një vezë e zier që e keni ngrohur në mikrovalë mund të shpërthejë shumë lehtë gjatë prerjes. Qofshin me lëvozhgë apo të qëruara, vezët e nxehura në mikrovalë lëshojnë avull. Avulli nuk mund të dalë nga e bardha e vezës, kështu që presioni rritet. Kur e pritni (ose më keq, kur e kafshoni) një vezë, avulli lëshohet menjëherë dhe mund t’ju djegë.

Si të kuptoni se ena juaj është e sigurt për t'u ngrohur në një furrë me mikrovalë
Lexo po ashtu Si të kuptoni se ena juaj është e sigurt për t'u ngrohur në një furrë me mikrovalë

Një filxhan ujë

Është shumë më e shpejtë për ta ngrohur ujin për çaj në mikrovalë, por gjithsesi duhet ta anashkaloni atë. Uji i ngrohur në një furrë me mikrovalë mund të nxehet shpejt. Edhe pse mund të mos shihni asnjë flluskë, ato mund të formohen shpejt kur shtoni një qese çaji, një lugë, apo edhe thjesht lëvizni ujin. Në raste të rralla, mund edhe të shpërthejë.

Salcë domatesh

Ngrohja e salcës së domates në mikrovalë shpesh përfundon me spërkatje. Nxehtësia dhe avulli i krijuar nga salca kur nxehet, del përmes salcës. Avulli grumbullohet derisa të bëhet mjaft i fortë për të depërtuar në muret e furrës me mikrovalë. Në disa raste, salca mund të shpërthejë edhe kur e përzieni, gjë që mund të çojë në djegie dhe sigurisht njollos rrobat. /Telegrafi/