LAJMI I FUNDIT:

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare shprehen skeptikë nëse Kurti do t’i dëgjojë kërkesat e Escobarit e Lajçakut

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare shprehen skeptikë nëse Kurti do t’i dëgjojë kërkesat e Escobarit e Lajçakut

Gjatë kësaj të hëne në një vizitë zyrtarë do të qëndrojnë i dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escboar dhe ai i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Vizita e tyre ka të bëjë pas mospërfilljes së kërkesave nga Kosova për depërshkallzim të situatës në veri

Reklama

Gjithçka që ndodhi në komunat veriore, gjatë javës së kaluar kishte notë negative për Kosovën nga ndërkombëtarët.

Nga udhëheqës të shtete të Evropës e atyre të ShBA-së u tha qartë, që Kosova duhet që menjëherë të tërheq policinë dhe kryetarët të mos shkojnë në zyrat e tyre qendrore.

Pikërisht tensionet në katër komunat veriore, është arsyeja e ardhjes në Kosovë të emisarëve, Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar në Kosovë dhe Serbi.

Ndonëse kërkesat e tyre janë të qarta, gjërat mund edhe mos të shkojnë ashtu siç pritet.

“Prezenca e tyre në këtë stad të këtyre marrëdhënieve është mjaftë e rëndësishëm dhe nëse kemi largim të këtyre shteteve nga fokusi i dialogut sa herë që ata largohen gjërat dalin jashtë kontrolli dhe shpresoj që ardhja e tyre të ndihmoj në rikthimin e procesit në një normalitet por mos të presim edhe shumë nga kjo vizitë”, ka thënë profesori, Ibrahim Gashi.

Skeptik se gjërat do të marrin një rrjedh tjetër, është edhe analisti Visar Ymeri.

Rohde: Nevojë urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE-së
Lexo po ashtu Rohde: Nevojë urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE-së

Sipas tij, veprimet e Kurtit janë edhe të paparashikueshme andaj edhe përgjigjja pas vizitës mund të jetë befasuese.

“Cila do të jetë përgjigjja e Kryeministrit Kurti mbetet të shihet, pasi Kryeministri Kurti është i paparashikueshëm në këtë drejtim edhe kur insiston se ka të drejtë në shtrirje të sovranitetit dhe pastaj heq dorë brenda natës siç ka ndodh në të kaluarën kështu që mbetët të shihet nëse këtë herë do ti dëgjojë kërkesat e miqve tanë ndërkombëtarë apo të vazhdojë më kokëfortësinë vetë”, ka thënë Ymeri.

Përveç me Kurtin e Osmanin, Escobar e Lajçak do të zhvillojnë takime edhe me tre krerët e partive opozitare./RTV Dukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Siguri
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Lajme
SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

Lajme
​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Kalo në kategori