LAJMI I FUNDIT:

Rohde: Nevojë urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE-së

Rohde: Nevojë urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE-së

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka reaguar pas takimit që pati ryeministri Albin Kurti, me Ambasadorin e Francës, Olivier Guerot dhe zëvendësambasadorin gjerman, Matthias Conrad.

Reklama

Në një shkrim në Twitter, duke e shpërndarë njoftimin e Kurtit, ka thënë se në takim është përsëritur qëndrimi i vendeve të QUINT-it.

Rohde tha se është nevojë urgjente për të punuar në objektivat e Bashkimit Evropian.

“Kryeminsitri Albin Kurti prezantoi pikëpamjen e tij për zhvillimet aktuale në veri. Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, dhe zv/ambasadori gjerman Conrad përsëriti qëndrimin tonë të qartë në përputhje me deklaratat e fundit të QUINT-it. Nevoja urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE27. Mbështetje e plotë për emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak, dhe përpjekjet e tij për dialogun”, shkroi Rohde.

Kurti: Vendosja e plotë e sundimit të ligjit në veri është e domosdoshme
Lexo po ashtu Kurti: Vendosja e plotë e sundimit të ligjit në veri është e domosdoshme

Ndërsa, Kurti theksoi se vendosja e plotë e sundimit të ligjit në katër komunat në veri të Kosovës është e domosdoshme.

Kjo përfshirë largimin e elementeve kriminale ashtu edhe për një fushatë të hapur dhe fer para zgjedhjeve të lira e demokratike në të ardhmen.

U theksua gjithashtu nevoja për zbatimin e plotë, të shpejtë dhe pa kushte të Marrëveshjes Bazike të 27 shkurtit dhe Aneksit të saj./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Siguri
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Lajme
SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

Lajme
​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Kalo në kategori