LAJMI I FUNDIT:

Njerëzit në vendin më të lumtur të botës kanë tri filozofi për punën

Njerëzit në vendin më të lumtur të botës kanë tri filozofi për punën

Finlanda është zyrtarisht vendi më i lumtur në botë për të shtatin vit radhazi, kjo sipas raportit të fundit botëror për matjen e nivelit të lumturisë

Dy faktorë ndikojnë në këtë “trofe” të finlandezëve: niveli i lartë i besimit te shteti dhe institucionet dhe fokusi absolut tek ekuilibri punë-jetë.

Por, përtej këtij mentaliteti, duket se edhe në pjesën profesionale, ekzistojnë tre filozofi të suksesshme që finlandezët i përdorin më shpesh për t’u ndierë të motivuar dhe njëherësh të vlerësuar, shkruan CNBC.


1. “Askush nuk lind profesionist”

Në thelb, kjo shprehje thekson faktin që ka gjithmonë vend për të mësuar gjëra të reja, pasi askush nuk lind i ditur.

Ekspertët mendojnë se ndjekja e kësaj filozofie i shtyn njerëzit të besojnë më shumë në përmirësimin e aftësive. Pra, për finlandezët është në rregull të bësh gabime gjatë procesit të të mësuarit dhe punës në përgjithësi.

2. Të gjithë bashkë për të mirën e kompanisë

Punonjësit në Finlandë mund të kenë role dhe përgjegjësi të ndryshme në një kompani, por kur vjen puna te bashkëpunimi për një projekt apo ngjarje të rëndësishme, ata janë të gjithë bashkë si kontribuues të barabartë në këtë mision.

Pra, në kulturën finlandeze të punës, hierarkia është vetëm njëra anë e medaljes kur vjen puna te zhvillimi dhe suksesi në tërësi i kompanisë, citon Anabel.

3. Pavarësisht problemeve, duhet ecur përpara

Tingëllon si një shprehje klishe, sidomos në aspektin profesional ku ka afate për t’u përmbushur dhe detyra të ndryshme. Por, në Finlandë, filozofia e punës në kompanitë më të famshme, por edhe ato më të zakonshmet është të bërit e gjërave në grup dhe ecja përpara, pavarësisht problematikave që dalin rrugës.

Në këtë mënyrë, ju ecni përpara me planin, ndërsa të panjohurat dhe problemet nuk bëhen pengesë për përmbushjen e të gjitha objektivave të kompanisë.

Të qenit më pozitiv gjatë orarit të punës
Lexo po ashtu Të qenit më pozitiv gjatë orarit të punës

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Kemi përdorur gabim frigoriferin gjatë gjithë kësaj kohe, metoda e ‘saktë’ i mban ushqimet të freskëta edhe më gjatë

Kemi përdorur gabim frigoriferin gjatë gjithë kësaj kohe, metoda e ‘saktë’ i mban ushqimet të freskëta edhe më gjatë

A e dini se...
Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Intimitet dhe Pasion
E mbani afër çdo ditë, artikulli që ka mikrobe më shumë se sa guaska e tualetit

E mbani afër çdo ditë, artikulli që ka mikrobe më shumë se sa guaska e tualetit

A e dini se...
Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

A e dini se...
Për trup të përsosur ju duhet vetëm seksi i mirë: Specialistët e fitnesit zbulojnë 5 top-poza!

Për trup të përsosur ju duhet vetëm seksi i mirë: Specialistët e fitnesit zbulojnë 5 top-poza!

Intimitet dhe Pasion
Ekspertja tregon pse nuk duhet të flisni kurrë në punë për jetën personale

Ekspertja tregon pse nuk duhet të flisni kurrë në punë për jetën personale

A e dini se...
Kalo në kategori