LAJMI I FUNDIT:

Një sërë përfitimesh nga ngrënia e hudhrës

Një sërë përfitimesh nga ngrënia e hudhrës
(Foto: Pexels)

Edhe pse është shumë e shëndetshme, shumë njerëz ende e shmangin ngrënien e hudhrës për shkak të erës së saj.

Megjithatë, kur jemi të pushtuar nga viruset, trupi duhet të forcohet dhe mënyra më e mirë për ta bërë këtë është gjumi cilësor, ushqimi, aktiviteti fizik dhe sigurisht – ilaçet natyrale.

Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj
Lexo po ashtu Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj

Rekomandohet të hani gjashtë thelpinj hudhre të paktën një herë në javë, sepse ndikon mirë në zemër.

Çfarë ndodh pasi hamë hudhër

Gjatë orës së parë: Hudhra tretet në stomak dhe bëhet ushqim ideal për organizmin.

Katër orë pas ngrënies: Ndihmon në luftimin e baktereve dhe viruseve ekzistuese.

Gjashtë orë pas ngrënies: Aktivizohet procesi i djegies së yndyrave të depozituara në trup.

Pas shtatë orësh: Hudhra ka një efekt antibakterial në qarkullimin e gjakut.

Pesë ushqime për tretje më të mirë dhe zorrë më të shëndetshme
Lexo po ashtu Pesë ushqime për tretje më të mirë dhe zorrë më të shëndetshme

Lista me përfitimet e organizmit nga hudhra

Eat This, Not That! liston pesë nga përfitimet e shumta pas konsumimit të hudhrës:

1. Ulje e shtypjes së rritur të gjakut

2. Zvogëlim i nivelit të kolesterolit

3. Mund ta zbutë dhimbjen nga dhëmbi

4. Mund ta zvogëlojë rrezikun nga kanceri

5. Përforcon sistemin imunitar


/Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori