LAJMI I FUNDIT:

Një qytet në Irlandë ka vendosur të ndalojë fëmijët të përdorin celularin deri në shkollën e mesme

Një qytet në Irlandë ka vendosur të ndalojë fëmijët të përdorin celularin deri në shkollën e mesme

Prindërit në qytetin irlandez Greystones janë bashkuar dhe kanë marrë një vendim të përbashkët, për të mos lejuar fëmijët e tyre të përdorin telefonat e mençur deri në shkollën e mesme.

Reklama

Shoqatat e prindërve në tetë shkolla fillore në Greystones kanë miratuar një kod ‘jo-smartphone’, për të prezantuar një model unik kundër lobimit të fëmijëve, transmeton Telegrafi.

“Nëse asnjë nga kolegët tuaj nuk përdor telefona, ata nuk do të ndihen të lënë jashtë. Është shumë më e lehtë të thuash jo. Sa më gjatë të ruajmë pafajësinë e tyre, aq më mirë”, tha Laura Bourne, një nga nënat.

Shkollat ​​dhe prindërit në qytet miratuan nismën muajin e kaluar, mes shqetësimeve se telefonat inteligjentë po ushqejnë ankthin dhe po i ekspozojnë fëmijët ndaj përmbajtjes për të rritur.

Është një shembull i rrallë i të gjithë qytetit që veprojnë së bashku për këtë çështje, shkruan Guardian.

Nisma përfshin ndalimin e telefonave të menër për fëmijët – në shtëpi, në shkollë, kudo – derisa të hyjnë në shkollën e mesme.

Duke aplikuar për të gjithë fëmijët e zonës, prindërit shpresojnë se do të frenojë presionin e bashkëmoshatarëve dhe do të zbusë çdo pakënaqësi. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Interesante
Dalin në ankand shishet e mbushura me

Dalin në ankand shishet e mbushura me "uiskin skocez më të vjetër në botë" - çmimi për shishe është 11,500 euro

Interesante
Vizitorët e parkut në Meksikë

Vizitorët e parkut në Meksikë "ngrinë në vend" kur ariu i ndërpreu piknikun - pamjet u bënë virale në internet

Virale
Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Interesante
Keni 5 sekonda, a mund ta gjeni kalin pa bisht?

Keni 5 sekonda, a mund ta gjeni kalin pa bisht?

Interesante
Kalo në kategori