LAJMI I FUNDIT:

Disa kafshë ngordhën në Kroaci për shkak të një sëmundjeje infektive

Disa kafshë ngordhën në Kroaci për shkak të një sëmundjeje infektive

Sëmundja infektive Antraks është gjetur në disa bagëti të gjetura të ngordhura në një park natyror në juglindje të kryeqytetit kroat të Zagrebit, thanë autoritetet të shtunën.

Autoritetet kanë kryer teste në kufomat e kafshëve pas raportimeve se bagëtia kishte zhvilluar simptoma neurologjike, tha Ministria e Bujqësisë.


Ata thanë se po merren të gjitha masat për të frenuar shpërthimin në Lonjsko Polje, një fushë e përmbytur pranë lumit Sava e njohur për mjedisin e saj unik, transmeton Telegrafi.

Televizioni shtetëror HRT raportoi se katër persona gjithashtu janë shtruar në spital me simptoma të lehta, të lidhura me lëkurën. Raporti thotë se 107 bagëti kanë ngordhur në dy javët e fundit.

“Mund të themi se rasti është nën kontroll të plotë dhe nuk ka vend për panik”, tha zyrtari lokal i shëndetit publik, Inoslav Brkiq.

Antraksi shkaktohet nga sporet bakteriale që mund të qëndrojnë të fjetura në tokë derisa të aktivizohen nga shiu i madh, përmbytjet ose thatësira. Mund të shkaktojë humbjen e shpejtë të një numri të madh kafshësh në një kohë të shkurtër. Kafshët e infektuara shpesh ngordhin ende pa u zbuluar sëmundja.

Antraksi përhapet rrallë te njerëzit dhe pothuajse kurrë nuk transmetohet nga personi në person. Rreth 95 për qind e të gjitha rasteve njerëzore të antraksit janë rezultat i kontaktit të lëkurës me kafshë të infektuara. Mund të trajtohet me antibiotikë, por mund të jetë fatale te njerëzit nëse nuk trajtohet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Serbia
Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Azia
Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Azia
Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Azia
Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Botë
Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Azia
Kalo në kategori