LAJMI I FUNDIT:

Një ndërtesë e rrallë po ndërtohet në Berlin – aty do të ketë një kishë, një xhami dhe një sinagogë

Një ndërtesë e rrallë po ndërtohet në Berlin – aty do të ketë një kishë, një xhami dhe një sinagogë

Një grup myslimanësh, hebrenjsh dhe të krishterësh u bashkuan të enjten për të hedhur gurthemelin për një qendër që do të strehojë vendet e adhurimit për secilën fe, në një simbol të dialogut ndërfetar në kryeqytetin gjerman.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pak ditë pas protestave në Berlin për konfliktin midis izraelitëve dhe palestinezëve në Gaza, dhe në një kohë kur politikanët po paralajmërojnë rritje të antisemitizmit në Gjermani, “Shtëpia e Përbashkët” ofron një dritë shprese për dialog, thanë themeluesit e saj.

“Është e rëndësishme që konfliktet dramatike botërore mund të diskutohen në kryeqytetin gjerman dhe që njerëzit të kenë një fazë për të nxjerrë në pah problemet në vendet e tyre dhe për të shprehur mendimet e tyre”, ka thënë kryetari i Berlinit, Michael Mueller në ceremoni.

“Por urrejtja dhe dhuna, antisemitizmi dhe islamofobia, racizmi dhe nxitja nuk kanë vend në shoqërinë tonë”, shtoi ai.

Siç bëhet e ditur, ndërtesa, me një kullë të gjatë katrore, do të përmbajë dhoma të veçanta për shërbime fetare dhe një zonë të përbashkët për takime.

Krerët e Këshillit Qendror të Hebrenjve të Gjermanisë dhe Këshillit Qendror të Myslimanëve e kanë mirëpritur projektin dhe shkëmbimin fetar që synon të bëjë të mundur.

Puna e ndërtimit, e cila filloi pas 10 vjet planifikimi, do të zgjasë katër vjet dhe kushton 47.3 milionë euro.

Qeveria gjermane kontribuon me 20 milionë euro, qyteti i Berlinit me 10 milionë euro dhe pjesa tjetër do të vijë nga kontribues të tjerë, përfshirë donacionet nga jashtë.

Qendra do të ndërtohet në vendin e një kishe të shekullit të 13-të e cila u shkatërrua nga qeveria Komuniste e Gjermanisë Lindore në vitet 1960. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Evropa
Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Australia
Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Turqia
Kalo në kategori