Kur bëhet fjalë për pastrimin e shtëpive tona, shumë prej nesh nuk dinë nga t’ia fillojnë.

Ka kaq shumë produkte dhe zgjedhje në treg, saqë shpesh na mbushet një dollap plot me shishe sprej dhe heqës njollash.

Një eksperte pastrimi dhe element kryesor i TikTok, i quajtur Caroline Solomon, tha se mund të jeni në gjendje të zgjidhni të gjitha nevojat tuaja shtëpiake me një produkt të papritur. Vodka është përgjigja.

Të gjitha lajmet nga Vodka Të gjitha lajmet nga Vodka

Në klip, ajo zbuloi pesë mënyra për të përdorur pijen e pastër rreth shtëpisë tuaj.

Fashat

Të gjithë e kemi përjetuar dhimbjen e heqjes së një fashë të vjetër nga lëkura jonë. Caroline tha se vodka do të dobësojë ngjitësin dhe do ta bëjë atë pa dhimbje. “Vendosni një top pambuku në vodka, aplikojeni në fashë dhe hiqeni atë”.

Myku

Vodka mund të përdoret gjithashtu për të larguar mykun rreth shtëpisë tuaj. Gjithçka që duhet të bëni është të spërkatni sipërfaqen e mbuluar me myk me pak vodka dhe ta lini të qëndrojë për dhjetë minuta.

Freskues ajri

Caroline tha se pija gjithashtu është një freskues i mrekullueshëm i ajrit të bërë në shtëpi. “Përzieni pjesë të barabarta vodka dhe ujë në një shishe sprej për të freskuar mobilet, rrobat dhe këpucët”.

@neat.caroline

5 awesome household uses for vodka! #fyp #learnontiktok #hometips #homehacks #lifehacks #cleaninghacks #cleaningtips #cleantok #cleaningtiktok #vodka #titos #nontoxicliving #sustainableliving

♬ original sound – Neat Caroline

Dezinfektues

Askush nuk dëshiron ta presë lëkurën nga një brisk i vjetër i ndryshkur. Vodka mund t’ju ndihmojë të shmangni këtë problem për më gjatë. “Ajo dezinfekton brisqet dhe i bën ato të zgjasin më gjatë”, tha Caroline.

Pastrues xhami

Këshilla përfundimtare e ekspertes iu drejtua pasqyrave dhe dritareve tuaja të pista, të mbuluara me gjurmë gishtash. Gjithçka që duhet të bëni është të përzieni pjesë të barabarta të ujit dhe vodkës, ta spërkatni mbi xham dhe ta fshini me një leckë mikrofibër. /Telegrafi/