LAJMI I FUNDIT:

Një dysheme mozaiku gjendet në vreshta të Veronës në Itali

Një dysheme mozaiku gjendet në vreshta të Veronës në Itali

Një dysheme mozaiku romake është zbuluar në vreshta, në veri të Italisë, pas kërkimeve të shumta në dekada.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, studiuesit në komunën e Negrar di Valpolicella në veri të Veronës, publikuan imazhe të pllakave të “varrosura” disa metra nën tokë.


Zyrtarët thonë se ata gjetën së pari prova të një vile romake, e vjetër prej më shumë se një shekulli, ndërsa janë duke gërmuar akoma butësisht për të parë shtrirjen e plotë të ndërtesës antike.

Fotografitë e publikuara më poshtë tregojnë mozaikun si dhe themelet e vilës.

Sipas një shkrimi në uebfaqen e këtij vendi, thuhet se gërmuesit më në fund e bënë zbulimin “pas dekadash përpjekjesh të dështuara”.

Lidhur me këtë rast arkeologët do të bashkëpunojnë me pronarët e vreshtit dhe bashkisë, për të gjurmuar më tej për këtë thesar të fshehur arkeologjik. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Një 'rreth misterioz fluturues' shfaqet në qiell mbi një qytet të Kinës – ekspertët tregojnë dy shkaqet e mundshme

Një 'rreth misterioz fluturues' shfaqet në qiell mbi një qytet të Kinës – ekspertët tregojnë dy shkaqet e mundshme

Interesante
Deshën ta plaçkitin duke mos e ditur se është police, hajnat pendohen – gruaja nga Buenos Aires iu kundërpërgjigjet me armë

Deshën ta plaçkitin duke mos e ditur se është police, hajnat pendohen – gruaja nga Buenos Aires iu kundërpërgjigjet me armë

Fun
Deshën të plaçkitin shpërndarësin e ushqimeve, hajnat pendohen rëndë – uruguaiani iu vërsulet me hanxhar

Deshën të plaçkitin shpërndarësin e ushqimeve, hajnat pendohen rëndë – uruguaiani iu vërsulet me hanxhar

Fun
Bëhet virale ideja e indianit që e shndërron ombrellën e tij në një çantë shpine të improvizuar për t'u mbrojtur nga shiu

Bëhet virale ideja e indianit që e shndërron ombrellën e tij në një çantë shpine të improvizuar për t'u mbrojtur nga shiu

Fun
Studenti shkruan emrat e katër vajzave në vend të pjesëve të zemrës - diagrami i organit ngjall reagime qesharake

Studenti shkruan emrat e katër vajzave në vend të pjesëve të zemrës - diagrami i organit ngjall reagime qesharake

Fun
Britanikja hapi konkurs për të dashur të ri, 5000 oferta i ka refuzuar deri më tani - tregon se çfarë kërkon nga një mashkull

Britanikja hapi konkurs për të dashur të ri, 5000 oferta i ka refuzuar deri më tani - tregon se çfarë kërkon nga një mashkull

Fun
Kalo në kategori