LAJMI I FUNDIT:

Nikollovski: Me masë intervenuese gruri do të magazinohet për nëntë muaj

Nikollovski: Me masë intervenuese gruri do të magazinohet për nëntë muaj

Në seancën e sotme, me propozim të Ministrisë së Bujqësisë, qeveria miratoi masën e ndërhyrjes për grurin dhe elbin, pra për të mundësuar mbështetjen e magazinimit nga korrja e vitit 2023. Kështu ka bërë të ditur sot ministri i Bujqësisë Ljupço Nikollovski, i cili sot ishte për vizitë në Sveti Nikollë.

“Në seancën e sotme të Qeverisë do të miratohet masa e përkohshme nga Ligji për Bujqësi dhe Zhvillim Rural për deponimin e grurit dhe elbit. Masa intervenuese ofron mbështetje për fermerët për deponimin e elbit dhe grurit brenda nëntë muajve, ndërsa më parë kjo mbështetje ka zgjatur dy muaj”, tha Nikollovski.


Ai ka shpjeguar se kjo masë realizohet përmes Programit për pagesa direkte dhe ka për qëllim që bujqve t’u ofrohet një siguri më e madhe dhe të shesin grurin dhe elbin kur të kenë çmimet më të mira të blerjes.

“Subvencionimin e deponimit të grurit dhe elbit në depo për nëntë muaj, që do të thotë 120 denarë për ton në muaj. Është mbështetje për të gjithë bujqit”, tha Nikollovski./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Prokurori Morina flet për Masakrën e Dubravës: Nën hetim janë 88 të pandehur, një është në paraburgim

Prokurori Morina flet për Masakrën e Dubravës: Nën hetim janë 88 të pandehur, një është në paraburgim

Drejtësi
Dorëheqja nga pozitat udhëheqëse të katër zyrtarëve shëndetësorë në Spitalin e Mitrovicës, flasin nga ShSKUK-ja

Dorëheqja nga pozitat udhëheqëse të katër zyrtarëve shëndetësorë në Spitalin e Mitrovicës, flasin nga ShSKUK-ja

Shëndetësi

"Masakra e Mejës", prokurorja Hajdari: Në aktakuzë janë 53 persona, vranë 370 civilë dhe tentuan të fshehin krimet në Serbi

Lajme
Disa raste të parave të falsifikuara në rajonin e Prishtinës

Disa raste të parave të falsifikuara në rajonin e Prishtinës

Kronika e Zezë
E mitura u raportua si e zhdukur, bashkëjetonte me një person në Prizren

E mitura u raportua si e zhdukur, bashkëjetonte me një person në Prizren

Kronika e Zezë
Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Lajme
Kalo në kategori