Emrat e stilistëve të modës janë vërtet të njohur. Disa nga ne madje veshin gjërat që prodhojnë dhe blejnë parfume në Duty Free me mbiemrat e njohur të stilistëve. Por shumë pak njerëz në të vërtetë do t’i njihnin dizajnerët legjendarë nëse do i shihnin sepse është e rrallë që këta njerëz të shfaqen në revista ose në TV.

Bright Side ka gjetur fotografi të personave, emrat e të cilëve janë në etiketat e gjërave shumë të shtrenjta.

Dolce & Gabbana – Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana

Në 1985, Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana themeluan shtëpinë italiane të modës Dolce & Gabbana. Partnerët e ardhshëm u takuan në fillim të viteve 1980 kur Domenico gjeti një punë në një atelier që zotëronte Stefano.

Koleksioni i tyre i parë nuk solli suksesin e pritshëm tregtar për të cilin shpresuan projektuesit dhe madje do të mbyllnin biznesin. Por më pas, familja e Dolces ishte në gjendje t’u jepte atyre shumën e parave të nevojshme për të vazhduar punën e tyre.

Dolce & Gabbana shpesh bashkëpunojnë me yje të showbizit dhe rregullisht bëjnë reklama unike.

Fendi – Silvia Venturini Fendi

Silvia është mbesa e themeluesit të markës Fendi. Ishte ajo që projektoi produktin ikonik në vitin 1997 – çantën Baguette, që për karakteristikë qëndrojnë nën sqetull.

Për momentin, Silvia Venturini Fendi është drejtore/krijuese e aksesorëve dhe veshjeve për burra në kompani.

Armani – Giorgio Armani

Stilisti i modës Giorgio Armani është një nga njerëzit më të pasur në Itali. Ai lindi në një qytet italian, Piacenza, por ai ka rrënjë armene.

Armani filloi karrierën e tij si një asistent i stilistit Nino Cerruti, dhe në vitin 1974, ai prezantoi një koleksion nën emrin e tij.

Nuk ka shumë lajme për jetën e stilistit, sipas motrës së tij Rosanna, ai ka një personalitet shumë të mbyllur dhe pothuajse nuk ka ndonjë shok të ngushtë.

Tom Ford – Tom Ford

Tom Ford është një novator në botën e modës. Mendja e tij e hapur për gjërat është vlerësuar nga publiku dhe nga kolegët e tij. Për shembull, në vitin 1996, Këshilli i Stilistëve të Amerikës emëroi Fordin “dizajnuesin e vitit”.

Tom Ford nuk është vetëm një dizajnues, ai është gjithashtu një regjisor. Ai e filloi karrierën e tij të modës në vitet 1980, dhe ai filloi të xhirojë filma në vitin 2008.

Ford shpjegon interesin e tij për filmat në këtë mënyrë: ai është i shqetësuar që ai do të lërë vetëm një tufë fustanesh në muze dhe se nuk do të ketë kohë të mjaftueshme për jetën e vërtetë.

Patrizia Pepe – Patrizia Bambi (Foto: Stefania D’Alessandro/Getty Images/Guliver)

Në vitin 1993, Patrizia dhe burri i saj vendosën të krijojnë markën e tyre të veshjeve. Njerëzit e biznesit donin të ndërthurnin një stil elegant me thjeshtësinë e përditshme.

Pra, për 26 vjet tani, Patrizia Bambi simpatike po krijon koleksione krejtësisht unike të veshjeve që janë të suksesshme jo vetëm në mesin e grave italiane, por edhe në të gjithë botën.

Bulgari – Nicola Bulgari

Nicola dhe vëllai i tij Paolo Bulgari janë nipërit e mbesave të Sotirios Voulgaris, themeluesit të markës Bulgari. Familja Bulgari, e cila përfaqësohet nga vëllezërit, zotëron 52% të aksioneve të kompanisë.

Nicola Bulgari jeton në Romë, ka rritur gjashtë fëmijë dhe i pëlqen të koleksionojë vetura të vjela.

Carolina Herrera – Carolina Herrera

Stilistja amerikane Carolina Herrera lindi në Caracas, Venezuelë. Në vitet 1970, ajo u emërua një nga gratë më elegante në botë.

Herrera themeloi kompaninë e saj në vitin 1980. Ajo veshi Jacqueline Kennedy gjatë 12 viteve të fundit të jetës së saj. Në vitin 1987, u lëshua në treg parfumi i parë nga Carolina Herrera dhe suksesi ishte i madh.

Gerry Weber – Gerhard Weber

Marka Gerry Weber u rrit nga ndërmarrja e vogël, Hatex KG, e cila prodhonte rrobat e grave. Pronarët ishin Gerhard Weber dhe Udo Hardieck.

I ri dhe me iniciativë Weber vinte nga një familje që punonte dhe deri në atë kohë, ai tashmë kishte një arsimim në shitjen e tekstileve. Kompania Hatex KG u krijua në vitin 1973 dhe kur 13 vjet më vonë, shitjet e tyre ishin 72.7 milionë, emri u ndryshua në Gerry Weber.

Në vitin 2001, djali i Gerhard filloi të punojë për kompaninë.

Versace – Donatella Versace

Shtëpia e modës Versace u hap në vitin 1978 nga Gianni Versace. Pas vdekjes së tij tragjike, motra e tij Donatella u bë personi kryesor dhe dizajnerja kryesore për kompaninë.

Koleksionet e Donatellës janë të ndryshme nga ajo që bëri vëllai i saj, por gruaja energjike italiane është plotësisht e mirë me atë. “Koleksionet e mia kishin vlerësime të këqija, por gjithmonë e kam ditur që nuk do të jem në gjendje të bëj atë që bëri Gianni. Për të qëndruar në treg, duhet të kërkoni diçka të re”, thoshte ajo. Veshjet e Donatellës janë më femërore, të rehatshme dhe më pak agresive seksuale.

Narciso Rodriguez – Narciso Rodriguez

Narciso Rodriguez ka lindur në Sh.B.A., por të dy prindërit e tij janë nga Kuba. Të dy ishin kundër idesë që djali i tyre të ndërtonte një karrierë në botën e modës. Sidoqoftë, Narciso hyri në shkollën e dizajnit në New York, më pas bashkëpunoi me Calvin Klein, dhe në vitin 1997, themeloi kompaninë e tij.

Vera Wang – Vera Wang

Kjo stiliste amerikane e veshjeve të dasmave ka qenë një patinatore profesioniste. Njerëzit e famshëm pëlqejnë të martohen në veshjet e saj. Për më tepër, Vera krijon veshje për ekspozita dhe konkurse, dhe gjithashtu për figura të famshme.

Dizajnerja ka lindur në New York, por ajo ka një origjinë kineze. Karriera e saj në modën e dasmave filloi nga vetë dasma e saj kur Wang vendosi të krijojë një fustan martese për veten e saj.

Valentino – Valentino Garavani

Që nga momenti kur Valentino mësoi të mbante një laps, ai filloi të vizatonte. Kur e kuptoi se me të vërtetë e donte shumë, ai vendosi të bëhej një stilist dhe shumë shpejt ai hyri në Akademinë e Arteve në Milano.

Rrobat nga Valentino janë simboli i feminitetit dhe jetës luksoze. Elizabeth Taylor, Jacqueline Kennedy, Courteney Cox dhe Jennifer Lopez u martuan duke veshur rroba të dizajnuara nga ai.

Në vitin 2007, dizajneri u largua nga bota e modës pasi prezantoi në botë koleksionin e tij të fundit të veshjeve.

Trussardi – Tomaso Trussardi

Për momentin, kryetari i ndërmarrjes familjare Trussardi është Tomaso Trussardi.

Biznesmeni i ri është i martuar me aktoren zvicerano-italiane, Michelle Hunziker dhe çifti kanë dy fëmijë. /Telegrafi/