LAJMI I FUNDIT:

Nga Antwerp te Astana dhe Plzen – 10 klubet më të vogla që kanë luajtur ndonjëherë në Ligën e Kampionëve

Nga Antwerp te Astana dhe Plzen – 10 klubet më të vogla që kanë luajtur ndonjëherë në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve është kulmi i futbollit të klubeve në të gjithë Evropën. Gara magjepsëse është shtëpia e skuadrave dhe lojtarëve më të mirë në kontinent dhe me kalimin e viteve ne kemi parë që të mëdhenjtë e vërtetë të ngjiten në skenë për të ofruar momente magjike.

Goditja akrobatike e Cristiano Ronaldos kundër Juventusit vjen menjëherë në mendje dhe, gjithashtu, driblimi magjik i Lionel Messit kundër Bayern Munichut, duke ulur ndoshta qendërmbrojtësin më të mirë në botë në atë kohë, Jerome Boateng, përpara se të dërgonte topin pas shpinës së Manuel Neuer.

Por, me gjithë shkëlqimin, magjepsjen dhe skuadrat e mbushura me yje, shumë milionë eurosh, gara elitare e klubeve ka pritur gjithashtu klube të vogla si Royal Antëerp, i cili luajti në sezonin 2023/24 të Ligës së Kampionëve.

Klubi belg është një nga klubet më të vogla që janë shfaqur në Ligën e Kampionëve dhe për të vënë në perspektivë mundësitë e tyre financiare, rekordi i tyre aktual i transferimeve është vetëm rreth 6 milionë euro, i paguar në vitin 2023 për transferimin e George Ilenikhen nga skuadra e Ligue 2, Amiens SC.

Kjo ka bërë që faqja e njohur sportive GiveMeSport të hedhë një sy për 10 klubet më të vogla që kanë luajtur ndonjëherë në Ligën e Kampionëve dhe pa e zgjatur shumë i ka përzgjedhur ato.

Faktorët e renditjes

Është e rëndësishme të theksohet se çdo përzgjedhje është vetëm nga fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve, dhe jo nga raundet kualifikuese. Çdo renditje është vlerësuar sipas faktorëve të mëposhtëm:

Mjetet financiare

Historia

Baza e tifozëve dhe frekuentimi

Popullsia e vendit/qytetit


10.Royal Antwerp – i themeluar në vitin 1880

Në vitin 2017, skuadra belge Royal Antwerp, i cila është klubi më i vjetër i futbollit në vend, luante në nivelin e dytë dhe ishte shumë larg lartësive të futbollit të Ligës së Kampionëve.

Edhe pse gjashtë vjet më vonë, Antwerp, i menaxhuar nga ish-mesfushori i PSV-së dhe Bayern Munich, Mark van Bommel, ndryshoi historinë e klubit.

Pasi fitoi Superligën e Belgjikës për herë të parë në 66 vjet, skuadra e van Bommel u kualifikua në Ligën e Kampionëve, duke krijuar histori, edhe një herë.

Royal Antwerp nuk ishte paraqitur kurrë më parë në fazat e grupeve, por megjithatë ata arritën një fitore 3-2 në udhëtim te Barcelona.


9.FC Krasnodar – i themeluar në vitin 2008

Çuditërisht, FC Krasnodar u themelua vetëm në vitin 2008 dhe megjithatë, deri në vitin 2020 ata e gjetën veten në ligën elitare të klubeve, pasi u kualifikuan në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve për herë të parë në historinë e tyre.

Sergey Galitsky, pronari i klubit rus, ishte i prirur të ndërtonte diçka që mund të përfitonte nga rajoni i tij dhe kështu, investimi i qëndrueshëm, i shoqëruar me dashurinë për sportin, krijoi një klub që filloi të sfidonte elitën.

“Galitsky e di emrin e çdo lojtari në akademi. Janë qindra fëmijë. Ai është unik”, ka thënë ish-sulmuesi i Krasnodarit, Yura Movsisyan.

Ambicia e Galitsky sigurisht që do të vazhdojë të ngrejë në qiell klubin rus në lartësi të reja, dhe duket sikur ata janë këtu për të qëndruar në nivelin më të lartë, por megjithatë, që nga viti 2023, ata mbeten një klub i ri.


8.FC Viktoria Plzen – i themeluar në vitin 1911

FK Viktoria Plzen është një nga klubet më të vjetra në Republikën Çeke dhe gjendet në perëndim të vendit, vetëm 60 milje larg kryeqytetit, Pragë.

Megjithëse, Doosan Arena e tyre mban 11,700 tifozë, gjatë sezonit 2023/24, ata kanë mesatarisht një pjesëmarrje prej rreth 8,400.

Tarifa rekorde e transferimit të ekipit çek të klubit është rreth 1 milion euro, të cilën ata e kanë paguar në tre raste të veçanta, ndërsa largimi i tyre rekord është rreth 6 milionë euro.

Lojtari më i vlefshëm i Viktoria Plzez është portieri 27-vjeçar, Jindrich Stanek, i cili vlerësohet në mbi 3 milion euro.

Ndoshta fitorja më e dukshme e tyre në Ligë të Kampionëve erdhi në dhjetor të 2018, kur mposhtën gjigantët italianë, Romën, me rezultat 2-1 për të siguruar një vend në Ligën e Evropës.


7.APOEL FC – i themeluar në vitin 1926

Klubi nga Qipro, APOEL FC do të mbahet mend gjithmonë me mall për sezonin e tyre të mrekullueshëm të Ligës së Kampionëve 2011/12, ku u arritën në 1/8-tën e garës.

Skuadra e tyre vlente rreth 1.5 milionë euro dhe ata u ndaluan në udhëtimin e tyre vetëm nga një skuadër e mbushur me yje si Real Madridi, e mbushur me emra si Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema.

Los Blancos, të cilët kishin një vlerë skuadre prej mbi 500 milionë euro i shkaktuan një humbje mjaft të rëndë APOEL-it gjatë dy ndeshjeve, pasi siguruan një fitore të përgjithshme 8-2 për të kaluar në gjysmëfinale, por Jose Mourinho dha një vlerësim të ndezur për arritjen e tyre të jashtëzakonshme në këtë fazë.


6.NK Maribor – i themeluar në vitin 1960

NK Maribor, i cili vjen nga Sllovenia, është paraqitur në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve në tre raste, me kualifikimin e tyre të fundit në vitin 2017.

Maribor ndodhet rreth 80 milje nga kryeqyteti, Lubjana, dhe ka një popullsi prej më pak se 100,000 banorësh, kështu që klubi i futbollit është një klub i vogël kur del në skenën evropiane.

Në vitin 2014, sllovenët u kualifikuan në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve për vetëm herën e dytë në historinë e tyre, pasi mundën Celtic në play-off. Ndërsa ata shkuan pa fitore në atë sezon, tre barazimet e tyre me Sporting, Schalke dhe Chelsea sigurisht që përfaqësojnë një arritje monumentale.

Tre vjet më vonë, një tjetër kualifikim në Ligën e Kampionëve pasoi dhe gjithçka shkoi me jo pak sukses, pasi morën dy barazime kundër Spartak Moskës dhe një me Sevillan.


5.BATE Borisov – i themeluar në vitin 1973

BATE Borisov, i themeluar në vitin 1996, është ngritur nga niveli i tretë i futbollit bjellorus në fazën e shkëlqyer të Ligës së Kampionëve.

Në fakt, jo vetëm në një rast, ata kanë luajtur pesë herë në fazat e grupeve, me daljen e tyre të fundit në garë gjatë sezonit 2015/16.

Pavarësisht kësaj, ata kanë goditur shumë mbi peshën e tyre. Në fund të fundit, transferimi rekordi i tyre i klubit është rreth 1 milion euro, të cilat ia kanë paguar skuadrës serbe FK Vojvodina të Novi Sadit për mesfushorin Mirko Ivanic në vitin 2016.

Ata kanë mesatarisht rreth 2,500 tifozë në stadiumin e tyre me 13,000 vende në sezonet e fundit, gjë që është shumë larg nga disa tifozëri me të cilat ata do të luajnë në vende të tjera në të gjithë kontinentin.

Klubi gjendet në qytetin e nëntë më të madh në Bjellorusi dhe ka një popullsi prej 143,000 banorësh.


4.Qarabag FK – i themeluar në vitin 1951

2017 pa Qarabag FK, i cili vjen nga kryeqyteti i Azerbajxhanit, Baku, të konkurroi në Ligën e Kampionëve për herë të parë në historinë e tyre.

Përpara sezonit të tyre në Ligën e Kampionëve, ndeshjet e klubit në Premyar Liqa do të kishin mesatarisht vetëm 2,000 tifozë të pranishëm, megjithatë, play-offo kualifikues kundër Copenhagen pa 31,000 tifozë të grumbulluar në stadiumin Tofiq Bahramov të Baku. Në këtë vend ata luajnë ndeshjet e tyre evropiane.

Sezoni i parë i Qarabag në Ligën e Kampionëve i pa ata të përfundonin në fund të tabelës, pa fitore, megjithatë, ata barazuan dy herë kundër Atletico Madridit, që është një arritje duke marrë parasysh pasurinë dhe ekipin me të cilat përballeshin.

Ata janë ekipi i parë i Azerbajxhanit që arrin fazën e grupeve të garës elitare.


3.FC Astana – i themeluar në vitin 2009

FC Astana u themelua në vitin 2009 dhe ka shijuar një rritje të shpejtë në shkëlqimin dhe magjepsjen e Ligës së Kampionëve.

Verdheblutë fituan titullin e parë të ligës në vitin 2014 dhe vetëm një vit më vonë, ata u bënë skuadra e parë nga Khazakstani që arriti në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, pasi mundi APOEL-in me rezultat të përgjithshëm 2-1 në play-off.

Nga gjashtë ndeshjet e tyre në grup, ata pranuan humbjen vetëm në dy raste, duke barazuar katër të tjerat, duke përfshirë një barazim pa gola kundër gjigantëve spanjollë Atletico Madrid, i cili përfundimisht do të arrinte në finale përpara se të pësonte humbje nga rivalët e qytetit Real Madrid në penallti.

Stadiumi i Astanës mban 30,000 tifozë, duke e bërë atë një nga vendet më të mëdha në këtë listë, megjithëse, gjatë sezonit 2022/23, ata kishin një mesatare prej pak më shumë se 6,000 frekuentues.


2.FC Sheriff – i themeluar në vitin 1997

Në Ligën Premier dhe madje edhe në divizionet më të ulëta të futbollit anglez, ne jemi mësuar me shumë miliona të shpenzuara për lojtarë, kështu që një klub që konkurron në Ligën e Kampionëve të ketë një tarifë rekord transferimi prej rreth 1 milion euro, është mjaft e jashtëzakonshme.

Kjo tregon buxhetin me të cilin funksionon FC Sheriff dhe pavarësisht mungesës së konsiderueshme të investimeve në krahasim me konkurrentët e tyre në Ligën e Kampionëve, klubi moldav arriti të mposhtë Real Madridin me rezultat 2-1 në Bernabeu në shtator të 2021, me disa që sugjerojnë se është tronditja më e madhe në historinë e garës evropiane.

I themeluar në vitin 1997, Sheriffi ka mesatarisht një më pak se 1,000 tifozë në ndeshje për sezonet e fundit, pasi stadiumi i tyre me 12,000 vende mbushet rrallë, duke evidentuar madhësinë e klubit.


1.FC Unirea Urziceni – i themeluar në vitin 1954 dhe falimentuar në 2011

Klubi rumun, FC Unirea Urziceni konkurroi në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve për herë të parë gjatë sezonit 2009/10 dhe arriti të përfundonte i treti, pavarësisht se funksiononte me një buxhet dukshëm më të dobët se konkurrentët e tyre.

Ata mblodhën tetë pikë shumë të lavdërueshme pasi mundën Rangers me rezultat 4-1, Sevillën 1-0 dhe barazuan me VfB Stuttgart dhe skuadrën e lartpërmendur me bazë në Glasgow në ndeshjen kthyese.

Megjithatë, historia e shquar e keqbërësit u rrëzua një vit më vonë, pasi pronari shiti pothuajse të gjithë ekipin për të shlyer borxhet.

Unirea arriti të shmangë rënien nga kategoria me ndihmën e lojtarëve të huazuar, por ata zgjodhën kundër rinovimit të licencës dhe kështu u shpërbënë në 2011.

Pesë vjet më vonë, klubi u rithemelua me një emër të ri dhe stemë të re.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

Kombëtarja e Shqipërisë
Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Përfaqësueset
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori