LAJMI I FUNDIT:

Në Kosovë ka vepër penale që quhet “ISIS-at”!

Në Kosovë ka vepër penale që quhet “ISIS-at”!

Gjykata Themelore në Prishtinë, ku po trajtohen dhjetëra raste të të dyshuarve për vepra që kanë lidhje me ekstremizmin e dhunshëm dhe pjesëmarrjen e shtetasve të Kosovës konfliktin në Siri dhe Irak, ka shprehur vlerësimin e saj në lidhje me të paktën një rast.

Reklama

Në seancën e parashikuar të hënën, më 4 prill, ndaj shtatë të dyshuarve për vepra që lidhen me ekstremizmin e dhunshëm, në përshkrimin e veprës, gjykata ka shkuar “ISIS-at”!

Ky përcaktim, edhe pse është bërë jashtë sallës së gjykatës, dhe me gjasa nga administrata e gjyqësorit, ngre pikëpyetje mbi prezumimin e pafajësisë së të pandehurve.

Prokuroria Speciale e Kosovës ngriti aktakuzë më datën 7 maj 2015, ndaj Muxhahid Bravës, Hafiz Ahmetit, Naser Avdylit, Ibrahim Reshitit, Albert Berishës, Enis Begollit, Skënder Sylës, Hajdin Elezit, Hajrush Lajçit, Agron Likës, dhe Samedin Halimit.

Gjashtë nga të dyshuarit akuzohen për organizim dhe pjesëmarrje në grupe terroriste, ndërsa një tjetër për mbajtje në pronësi, kontroll, posedim apo shfrytëzim të paautorizuar të armëve.

Për të kuptuar më shumë mbi rikualifikimin terminologjik të veprave penale të përfshira në këtë rast, KALLXO.com i telefonoi zëdhënëses së Gjykatës Themelore në Prishtinë, Mirlinda Gashi, por ajo rezultoi e paarritshme.

Gjithashtu, ndërsa datat e seancave janë të muajit prill, emërtimi në krye të dokumentit thotë “për muajin mars”, por në këtë pikë, ky është problemi më i vogël.

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Policia dhe KFOR-i në veri janë kufiri ndërmjet ekstremistëve të dhunshëm dhe institucioneve paqësore

Kurti: Policia dhe KFOR-i në veri janë kufiri ndërmjet ekstremistëve të dhunshëm dhe institucioneve paqësore

Lajme
Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Komunat
Musliu: Shoferi i Igor Simiqit ishte protestuesi i dhunshëm që qëllonte me shkop policor ushtarët e KFOR-it

Musliu: Shoferi i Igor Simiqit ishte protestuesi i dhunshëm që qëllonte me shkop policor ushtarët e KFOR-it

Siguri
“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

Lajme
Situata në veri, NATO dërgon edhe 700 ushtarë në Kosovë

Situata në veri, NATO dërgon edhe 700 ushtarë në Kosovë

Siguri
Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në

Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në "Defender 23", pasoja e parë për Kosovën

Lajme
Kalo në kategori