LAJMI I FUNDIT:

Ndiqni tenjat nga shtëpia: Mjafton ta vendosni këtë bimë në dollap

Ndiqni tenjat nga shtëpia: Mjafton ta vendosni këtë bimë në dollap
Shutterstock

Ja cila bimë që mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe tenjat

Eliminimi i tenjave nga rrobat nuk është i lehtë, por nuk rekomandohet përdorimi i helmit që mund të rrezikojë shëndetin e njerëzve dhe kafshëve të tyre.

Helmi nuk rekomandohet, por produktet e tjera nuk janë mjaftueshëm efektive kundër tenjave. Ju duhet t’i hidhni të gjitha rrobat në të cilat keni pikasur tenja, sipas revistës gjermane të konsumatorëve “Okotest”.

Ndërkohë, lani dhe paketoni të gjitha gjërat që nuk janë prekur nga tenjat. Vendosini në frigorifer ngrirës dhe pastroni dollapin tuaj, transmeton Telegrafi.

Në të ardhmen, përdorni një kombinim të produkteve parandaluese dhe kontrolluese që nuk dëmtojnë njerëzit ose kafshët, thonë ata.

Alergjia ndaj tenjave: Çfarë mund të bëni dhe cilat janë simptomat?
Lexo po ashtu Alergjia ndaj tenjave: Çfarë mund të bëni dhe cilat janë simptomat?

“Okotest” testoi 33 produkte kundër tenjave dhe i vlerësoi të gjitha si “të këqija ose jo mjaftueshëm efektive”. Mund të vendosni qeska livande apo pllaka në dollapë, por ato nuk do t’i largojnë plotësisht ose nuk do t’i mbrojnë rrobat tuaja.

Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve: Bëni një spërkatës natyral kundër tenjave
Lexo po ashtu Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve: Bëni një spërkatës natyral kundër tenjave

“Megjithatë, përgatitjet e tilla ndihmojnë për t’ua vështirësuar jetën tenjave, pa përdorimin e helmit”, shkruan “Okotest”.

Vendosni në dollapë vetëm rrobat që i keni larë dhe tharë më parë sepse tenjat tërhiqen nga djersa, shtojnë ata. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Lifestyle
Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Stil
Thëniet më të thella nga Platoni

Thëniet më të thella nga Platoni

Lifestyle
Çfarë është Shën Valentini dhe si ka filluar kjo festë?

Çfarë është Shën Valentini dhe si ka filluar kjo festë?

Stil
Sipas Feng Shui: Çfarë duhet pasur në shtëpi që aty të vijë më shumë pasuri

Sipas Feng Shui: Çfarë duhet pasur në shtëpi që aty të vijë më shumë pasuri

Lifestyle
Kalo në kategori