LAJMI I FUNDIT:

Ndërtimet pa leje përreth Liqenit të Batllavës, deklarohet Prokuroria: Po i shqyrtojmë të gjitha pretendimet

Ndërtimet pa leje përreth Liqenit të Batllavës, deklarohet Prokuroria: Po i shqyrtojmë të gjitha pretendimet

Çështja e ndërtimeve pa leje përreth liqenit të Batllavës është kthyer në temë diskutimi në ditët e fundit në komunën e Podujevës.

Reklama

Për këtë ditë më parë kishte shkruar ish drejtori i Inspekcionit, Besnik Mulliqi, i cili tashmë është shkarkuar.

Mulliqi në një postim në Facebook ditë më parë kishte njoftuar se pas një aksioni të rrënimeve në fshatin Orllan më saktësisht në zonën e liqenit të Batllavës, ka pranuar në emailin zyrtar vendimin për shkarkim nga ZKA.

“Pra, shkarkimi ka ndodhur si pasojë e përpjekjeve të mia të vazhdueshme për ta mbrojtur atë zonë dhe jo vetëm!

Po, është e vërtetë që kemi pasur mospajtime të thella me Kryetarin e komunës së Podujevës, në njërën anë unë në mbrojtje të ligjit dhe anën tjetër ‘Ai’ në tentim për të më penguar!

Prandaj, me vendim të kryetarit nuk do të vazhdojë të jem Drejtor i Drejtorisë së Inspeksionit, ani pse vendimi për shkarkim është skandaloz. Të gjithë juve qytetarë të Podujevës dhe aktivistë të Lëvizjes, ju falënderoj nga zemra për përkrahjen e vazhdueshme!”, shkruante Mulliqi.

Shkarkohet drejtori i Inspeksionit në Podujevë, Mulliqi: U shkarkova shkaku i aksionit të rrënimeve në Orllan
Lexo po ashtu Shkarkohet drejtori i Inspeksionit në Podujevë, Mulliqi: U shkarkova shkaku i aksionit të rrënimeve në Orllan

E për këtë Prokuroria Themelore e Prishtinës ka bërë të ditur për Telegrafin se është duke i shqyrtuar të gjitha pretendimet e dhëna në opinionin publik nga Mulliqi, si dhe do të veprojë konform dispozitave ligjore në fuqi.

“Lidhur me pyetjet tuaja ju njoftojmë se Prokuroria është duke i shqyrtuar të gjitha pretendimet e dhëna në opinionin publik nga z. Mulliqi, si dhe do të veprojë konform dispozitave ligjore në fuqi”, theksuan nga Prokuroria.

E lidhur me lajmin se Prokuroria Themelore në Prishtinë ka filluar hetimet për ndërtimet pa leje në zonën përreth Liqenit të Batllavës ka reaguar sot kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi.

Ai ka thënë se e mirëpret çdo hetim lidhur me këtë çështje.

“Në media po qarkullon lajmi se Prokuroria Themelore në Prishtinë ka filluar hetimet për ndërtimet pa leje në zonën përreth Liqenit të Batllavës.

I gëzohem këtij lajmi dhe mirëpres çdo hetim, me qëllim që të zbardhet e vërteta lidhur me këtë çështje.

Shpreh gatishmërinë e plotë, që si institucione lokale, të bashkëpunojmë ngushtë me Prokurorinë për zbardhjen e të vërtetës për ndërtimet ilegale në atë zonë”, shkruan Bulliqi. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Të maskuar e të armatosur - Kurti publikon fotografitë e grupit kriminal që sulmuan policinë në veri

Të maskuar e të armatosur - Kurti publikon fotografitë e grupit kriminal që sulmuan policinë në veri

Lajme
Vrasja e policit dhe plagosja në veri, kryeministri dhe zv.drejtori i policisë mbajn konferencë

Vrasja e policit dhe plagosja në veri, kryeministri dhe zv.drejtori i policisë mbajn konferencë

Lajme
Kurti: Ditë e rëndë për vendin tonë, janë 30 persona të armatosur që po vazhdojnë sulmet ndaj Policisë së Kosovës

Kurti: Ditë e rëndë për vendin tonë, janë 30 persona të armatosur që po vazhdojnë sulmet ndaj Policisë së Kosovës

Lajme
Lajmi për vrasjen e policit në Banjskë dhe plagosjes së një tjetri, zë vend në ballinat e mediave botërore

Lajmi për vrasjen e policit në Banjskë dhe plagosjes së një tjetri, zë vend në ballinat e mediave botërore

Lajme
Reagon familja e policit të vrarë në veri: Të vdesësh për atdhe është sikur të rilindësh përsëri

Reagon familja e policit të vrarë në veri: Të vdesësh për atdhe është sikur të rilindësh përsëri

Lajme
Pacolli publikon fotografinë e policit të vrarë në veri

Pacolli publikon fotografinë e policit të vrarë në veri

Lajme
Kalo në kategori