LAJMI I FUNDIT:

NASA publikoi gabimisht një video nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor dhe shkaktoi shumë spekulime

NASA publikoi gabimisht një video nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor dhe shkaktoi shumë spekulime

NASA ka transmetuar aksidentalisht një simulim të astronautëve që trajtohen për sëmundje dekompresimi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), duke nxitur spekulime për një emergjencë.

Bëhet e ditur se kanali i drejtpërdrejtë i NASA-s në YouTube ka transmetuar një audio që tregonte se një anëtar i ekuipazhit po përjetonte efektet e sëmundjes së dekompresionit (DCS).

Siç raportohet, në audio, një zë femëror u kërkonte anëtarëve të ekuipazhit që “të marrin komandantin me kostumin e tij”, të kontrollojnë pulsin e tij dhe t’i sigurojnë atij oksigjen.


Disa entuziastë të hapësirës postuan në lidhje me audion me paralajmërime se kishte një emergjencë serioze në ISS, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

“Kjo audio u devijua pa dashje nga një simulim i vazhdueshëm ku anëtarët e ekuipazhit dhe ekipet tokësore stërviten për skenarë të ndryshëm në hapësirë ​​dhe nuk lidhet me një emergjencë të vërtetë”, thuhet në postimin e ISS.

“Nuk ka asnjë situatë emergjente në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës”, shtoi ai.

Ndryshe, DCS i cili shkaktohet nga azoti ose fluska të tjera gazi në qarkullimin e gjakut për shkak të një ndryshimi në presionin atmosferik, mund të ndikojë në sistemin nervor qendror dhe është potencialisht fatal.

Anëtarët e ekuipazhit në ISS ishin në gjumë në kohën e transmetimit audio, ndërsa përgatiteshin për një shëtitje në hapësirë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Botë
Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Azia
Elon Musk mohon raportimet se

Elon Musk mohon raportimet se "do të dhurojë 45 milionë dollarë në muaj për Trumpin"

Amerika
Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Amerika
Kalo në kategori