LAJMI I FUNDIT:

Nagavci: Nevojat e të rinjve në arsim s’mund t’i artikulojë askush më mirë se vetë ata

Nagavci: Nevojat e të rinjve në arsim s’mund t’i artikulojë askush më mirë se vetë ata

Ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci gjatë një takimi me përfaqësues të grupit të fëmijëve Respect Our Right (RoR) dhe organizatës Kosovar Youth Council (KYC), ka deklaruar se nevojat e fëmijëve dhe të rinjve tanë në arsim, nuk mund t’i artikulojë askush më mirë se vetë ata.

Në këtë takim u bisedua për kërkesat që këta përfaqësues së grupit të fëmijëve kishin të bëjnë me ofrimin e një arsimi sa më cilësor dhe zbutjen e dëmeve t shkaktuara nga pandemia koronavirus në mësim-nxënie.


Vlerësimi i performancës së mësimdhënësve dhe drejtorëve të shkollave, siguria në shkolla, gjithëpërfshirja dhe përkrahja financiare për nxënësit e suksesshëm dhe për ata me nevoja të veçanta, njohja e punës vullnetare në arsimin e lartë, rritja e numrit të inspektorëve dhe pedagogëve e psikologëve në shkolla, ishin disa nga kërkesat e tyre, shkruan Nagavci në një postim në Facebook.

“Për shumë nga këto kërkesa tashmë po punohet në MASHTI me përkushtimin më të madh. Ne në ministri do të jemi gjithmonë të gatshëm për bashkëpunim me organizata si RoR dhe KYC, në mënyrë që së bashku ta rrisim cilësinë në arsim dhe të avancojmë të drejtat e garantuara të fëmijëve”, ka shkruar ajo.

Në trend Lajme

Më shumë
Deputetët e shteteve që votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Deputetët e shteteve që votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Lajme
“Dashuria e madhe ndaj Edit ia mori jetën, vajzat e panë të gjakosur”, flet familjarja e gruas që u vra në Pejë nga bashkëshorti

“Dashuria e madhe ndaj Edit ia mori jetën, vajzat e panë të gjakosur”, flet familjarja e gruas që u vra në Pejë nga bashkëshorti

Lajme
Avokati serb ironizon me presidentët serbë, tregon ku ikën ata kur Kosova shpalli pavarësinë dhe sot kur u votua për anëtarësim në KiE

Avokati serb ironizon me presidentët serbë, tregon ku ikën ata kur Kosova shpalli pavarësinë dhe sot kur u votua për anëtarësim në KiE

Lajme
Drita jeshile për Kosovën në Asamblenë Parlamentare - Asociacioni, pas anëtarësimit në Këshillin e Evropës

Drita jeshile për Kosovën në Asamblenë Parlamentare - Asociacioni, pas anëtarësimit në Këshillin e Evropës

Lajme

"Kurrë në jetë nuk kam pasur tokë, vetëm kur e pash që mi kanë bartur 10 hektarë", Peci citon serbin që i ishte bartur pronësia me një vendim të vitit 1976

Lajme
Votimi pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, eskalon Daçiq

Votimi pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, eskalon Daçiq

Lajme
Kalo në kategori