LAJMI I FUNDIT:

Mustafa nga Floil: Kapacitetet e vajit janë të mjaftueshme për tregun e Kosovës

Mustafa nga Floil: Kapacitetet e vajit janë të mjaftueshme për tregun e Kosovës

Pronari i kompanisë “Floil”, Berat Mustafa ka thënë se kapacitete e vajit janë të mjaftueshme për ta mbuluar tregun e Kosovës.

Reklama

Musftafa gjatë vizitës së kryeministrit Albin Kurti në këtë fabrikë, ka shtuar se kapacitetet e prodhimit janë 100 mijë litra vaj brenda 24-orëve.

“Kemi kapacitet të prodhimit prej 100 mijë litra në orë. Prodhimi është duke shkuar në suaza normale. Ambalazhimin e kemi 6 mijë litra në orë. Kapacitete janë të mjaftueshme, jo për ta mbuluar vetëm tregun tonë, por edhe për rajonin për eksport. Po shikojmë të gjitha mundësitë që konsumatorët të mos mbesin pa prodhim”, tha Mustafa.

Duke iu përgjigjur interesimit të kryeministrit Kurti, pronari i kompanisë ka thënë se si pasojë e luftës në Ukrainë, po ndodh ngritja e çmimit të vajit.

Nga 1.60 sa ishte, sot një litër vaj po shitet rreth 4 euro
Lexo po ashtu Nga 1.60 sa ishte, sot një litër vaj po shitet rreth 4 euro

“Tash po na njoftojnë se edhe Bullgaria e ka ndalë eksportin e vajit për shkak të mungesës në treg. Se Rusia është shteti i dytë i prodhimit të vajit të lule diellit, këto dy shtete [Rusia-Ukraina] janë në luftë, nuk ka vaj të mjaftueshëm dhe ka rritje të çmimit”, ka theksuar ai.

Ndryshe, çmimi i vajit javëve të fundit ka qenë rreth 1.60 euro, por se tashmë një litër vaj po tregtohet deri në 4 euro. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Ekonomi
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Ngjarja e vitit në American Retail Park në Pejë

Ngjarja e vitit në American Retail Park në Pejë

American Retail Park
Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Ekonomi
Kalo në kategori