LAJMI I FUNDIT:

A mund të dhembë fyti nga akullorja?

A mund të dhembë fyti nga akullorja?

Akullorja mund të shkaktojë gërvishtje në fut, mirëpo nuk është ftohje, por pasojë e ngushtimit të enëve të gjakut nën ndikimin e të ftohtit.

Akullorja nuk shkakton ftohjen, por mund të dobësojë imunitetin. Ndjenja e këtillë është kaluese dhe afatshkurtër, transmeton Telegrafi.


Mirëpo, akullorja përmban shumë sheqer dhe yndyrë qumështi, dhe nuk stimulon prodhimin e sekrecionit të mukozës në organizëm.

Teprica e mukozës i ndihmon zhvillimit të baktereve të cilat janë shkaktarë të infeksionit dhe shkaktojnë presion në sinuse.

article-2168478-13E65570000005DC-28_634x423

Por, a duhet shmangur akullorja kur ju jeni sëmurë? Ja të mirat që ofron akullorja gjatë kësaj kohe:

– Ngrënia e akulloreve kur jeni sëmurë siguron kalori në trupin tuaj të cilat nuk mund t’i merrni me ushqime të tjera të cilat nuk mund t’I kaloni.

– Akullorja është si një mjek anastezik që siguron lehtësimin e dhimbjes së fytit.

– Akullorja ndihmon në përmirësimin e grykëve pas operacionit. Përpara se të hahet akullore, pacientët kshillohen për të pirë lëngje të pastra. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori