LAJMI I FUNDIT:

Mosreflektimi i Qeverisë, njësitë speciale u kthehen planeve për protesta

Mosreflektimi i Qeverisë, njësitë speciale u kthehen planeve për protesta

“Do t’i takojë, por atë që kam pasur e kam thënë”, kishte deklaruar shefi i Qeverisë kur ishte pyetur për kërkesat e dy prej njësive më elite të Policisë, që më 1 nëntor ia zunë derën me protestë.

Dhe vërtetë ashtu doli. I takoi, por asnjë gjë nuk ndryshoi.


Asnjë dakordim nuk u arrit në takimin gati tre orësh të mërkurën mes kryeministrit dhe zëvendësdrejtorit të policisë dhe përfaqësuesve të NJSI-së dhe NJTME-së.

Bile mëngjesin e parë pas takimit, Qeveria miratoi shtesat e rrezikshmërisë prej 150 eurosh, pa e rritur vlerën e tyre.

Burime të televizionit Dukagjini brenda Njësisë Speciale Intervenuese bëjnë me dije se protesta e fillim nëntorit nuk do të jetë e fundit, pasi e njëjta po planifikohet të përsëritet së shpejti.

Këtë qasje të Qeverisë, ish-zëvendësministri i Brendshëm, Valdet Hoxha, e vlerëson injorancë totale ndaj triumfuesve të Banjskës.

Nuk pati marrëveshje për shtesat, Kurti për takimin me NJSI-në: Vlera është caktuar me kujdes dhe duke pasur parasysh kufizimet
Lexo po ashtu Nuk pati marrëveshje për shtesat, Kurti për takimin me NJSI-në: Vlera është caktuar me kujdes dhe duke pasur parasysh kufizimet

“Mos arritja e një marrëveshje mes Qeverisë dhe NJSI-së ishte i paragjykuar që të dështojë, nga vetë deklarimi i Kurtit se 150 euro nuk janë pak, ai ishte vendim paraprak për ta refuzuar kërkesën e kësaj njësie dhe si pasojë kemi dështimin e këtyre bisedimeve, pra është një injorancë totale nga ana e Qeverisë së Kosovës që do ti ketë pasojat e veta”, ka thënë Hoxha.

Përveç në shtesa, eksperti i sigurisë Drizan Shala vlerëson se Qeveria edhe ne buxhetin e vitit të ardhshëm e ka sabotuar këtë institucion të sigurisë.

“Tashmë Qeveria është e betonizuar sa i përket qëndrimit të vetë për shtesat e rrezikshmërisë, për pjesën e sigurisë, pra nuk do të ketë lëkundje as rritje as zvogëlim të shtesave, dhe kjo është një mesazh për komplet policinë e Kosovës se kjo qeveri nuk e ka në plan të parë, mirëqenien e zyrtarëve policorë, bazuar në projektbuxhetin mund të thuhet se buxheti për strukturën e sigurisë është buxhet sabotues nga ana e qeverisë Kurti dhe kështu tenton ti mbajë të kontrolluar nga ana e aspektit financiar”, ka thënë Shala.

Këto dy njësi pezulluan protestën e 7 nëntorit pas premtimit të Kurtit për t’i takuar përfaqësuesit e tyre./RTV Dukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Lajme
Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Lajme
“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

Lajme
KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

Lajme
Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Lajme
Kalo në kategori