Zinedine Zidane është një ikonë në të gjithë Francën, por pak më shumë respekt dhe simpati për Zizon ekziston në qytetin e tij të lindjes, Marsej, pavarësisht se ai nuk ka luajtur apo drejtuar kurrë klubin e famshëm Olympique Marseille.

Sa sa shumë e duan Zidanen, dëshmi është kur shumë tifozëve të O. Mareille, dolën në rrugë gjatë vizitës së Zidane dhe i kërkuan francezit legjendar që të mos bashkohej me radhët e rivalit të tyre të madh PSG.

Zidane u shfaq në hapjen e qendrës mjekësore dhe shumë tifozë të Marseille brohorisnin: “Mos shko në Paris!”.

Megjithatë Zizou ka qëndruar i qetë dhe me buzëqeshje është fotografuar me disa fansa.

Kujtojmë se mediat franceze shkruajnë se trajneri aktual i PSG-së, Mauricio Pochettino, në fund të sezonit do të largohet nga klubi francez dhe pas tij do të vije Zinedine Zidane.

Trajneri francez dëshiron të sjellë me vete megayllin Cristiano Ronaldo. /Telegrafi/