Miliarderi rumun Dan Petrescu, një nga njerëzit më të pasur në Rumani, humbi jetën së bashku me gruan, djalin dhe disa persona tjerë përfshirë një foshnjë, kur aeroplani i tij privat u përplas në afërsi të qyteti italian – Romë.

68-vjeçari, pasuria e të cilit vlerësohej të jetë 4.1 miliardë dollarë, ishte ulur prapa timonit në aeroplanin me një motor Pilatus PC-12, kur filluan t’i shfaqen disa probleme pak pasi u ngrit në ajër, transmeton Telegrafi.

Aeroplani në të cilin ishte ai dhe familja e tij u rrëzua mbi një ndërtesë të zbrazët dy katëshe jo larg stacionit të trenit, ku sipas disa dëshmitarëve aeroplani ra nga qielli në formën e një “topi të zjarrtë”.

Gruaja e miliarderit rumun Regina Dorotea Petrescu Balzat, 65-vjeçe dhe djali i tij Dan, 30 ishin së bashku me një familje tjetër që kishte edhe një fëmijë 18-muajsh – e si pasojë humbën jetën shtatë persona.

E përditshmja italiane Corriere della Serra raportoi për rastin, ku thuhej se foshnja disa orë para përplasjes ishte pagëzuar në një kishë. Babai i tij Filippo Nascimbene dhe e ëma Claire Alexandrescou mbetën të vdekur në vend. Për ta parë videon klikoni këtu. /Telegrafi/