LAJMI I FUNDIT:

MKRS publikon shifrën e mbështetjes së sportit nga ligji i sponsorizimit për vitin 2022, federatat dhe klubet përfituan rreth 10 milionë euro

MKRS publikon shifrën e mbështetjes së sportit nga ligji i sponsorizimit për vitin 2022, federatat dhe klubet përfituan rreth 10 milionë euro

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka publikuar gjatë të enjtes një artikull mbi mbështetjen e federatave dhe klubeve në vitin 2022 nga ligji për sponsorizim.

Reklama

Viti 2022 ishte në përgjithësi i frytshëm për federatat dhe klubet sportive, të cilat përfituan mjaft shumë nga ligji për sponsorizim.

Sipas MKRS, vlera totale e mbështetjes së sportit është mbi 9.1 milionë euro.

Sporti që përfitoi më shumë nga ky ligj ishte padyshim futbolli, i cili përfitoi mbështetje nga bizneset me plot 3,597,245 milionë euro nga 236 vërtetime.

Pas futbollit vjen basketbolli që u përkrah me 3,271,893 milionë euro nga 235 vërtetime dhe volejbolli i treti me 481,350 mijë euro nga 70 vërtetime.

Auto sportet vijnë pas tyre me 294,450 mijë euro, xhudo me 244,000 mijë euro, Komiteti Olimpik i Kosovës me 220,000 mijë euro, hendbolli me 204,200 mijë euro dhe skitaria me 120,000 euro.

22 sporte apo federata tjera u përkrahen në përgjithësi me 685,316 mijë euro.


Me anë të Ligjit për sponsorizim, shteti i Kosovës i mundëson bizneseve që të lirohen nga pagesa e tatimit në fitim deri në 30% dhe atë buxhet ta orientojnë në sport.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

La Liga
Përse Romelu Lukaku nuk e festoi golin e tij ndaj Frosinones?

Përse Romelu Lukaku nuk e festoi golin e tij ndaj Frosinones?

Serie A
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Liverpooli me reagim goditës për federatën e gjyqtarëve anglezë në gabimin ndaj Tottenhamit

Liverpooli me reagim goditës për federatën e gjyqtarëve anglezë në gabimin ndaj Tottenhamit

Premier League
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kalo në kategori