LAJMI I FUNDIT:

Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë
Reklama

Një ekip mjekësor kroat i Qendrës Klinike “Dubrava” në Zagreb i kanë hequr një paciente 73 vjeçare një tiroide pothuajse dy kilogramë.

Gruaja e shtyu operacionin me vite për shkak se frikësohej nga ndërhyrjet kirurgjike. Tiroidja zakonisht peshon rreth 15 gram, raporton mediumi index.hr.


Kirurgu Tomislav Novosel, i cili kreu operacionin, ka dhënë detaje rreth kësaj ndërhyrje të rrallë.

“Operacioni i tiroides është një ndërhyrje me rrezik të lartë, sepse kemi shumë struktura në një vend të vogël në qafë. Dhe tani që gjëndra tiroide është zmadhuar jashtëzakonisht shumë, anatomia e zonjës nuk kishte asnjë lidhje me anatominë e zakonshme, ndaj duhej kushtuar vëmendje të veçantë strukturave të vendosura në qafë për të shmangur dëmtimet dhe komplikimet, në mënyrë që jeta e saj të mos rrezikohej”, tha mjeku.

Ai më tutje deklaroi se këso operacionesh janë të rralla dhe se ajo u krye me sukses. “Ky operacion kaloi pa komplikime nga fillimi deri në fund. Gjithçka shkoi pa komplikime, pas tre ditësh ajo shkoi në shtëpi”, shtoi Novosel.

Ndryshe, tre në dhjetë burra në vendet perëndimore dhe shtatë në dhjetë gra kanë çrregullime të tiroides ose nyje tiroide. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori