Mjafton goli i Boshnjakut, Prishtina mund minimalisht KEK-un dhe barazohet me Feronikelin në krye të Ipko Superligës së Kosovës

Prishtina ka marrë fitoren e gjashtë radhazi në kampionat, derisa ka mposhtur minimalisht KEK-un 1-0.

Prishtina e nisi më mirë takimin dhe që nga minutat e para filloi të sulmonte portën e mysafirëve.

Mario Morina dhe Gauthier Makenda patën raste të mira shënimi në pesë minutat e para, por që goditjet e tyre nuk shkuan në rrjetë.

Prishtina golin e epërsisë e gjeti në minutën e 36-të, kur mesfushori Lorik Boshnjaku shënoi një gol të bukur nga distanca për 1-0.

Me epërsinë minimale të vendasve përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Kryeqytetasit luajtën më mirë se kundërshtari i tyre edhe në pjesën e dytë dhe patën raste të mira shënimi.

Mario Morina, Meriton Korenica dhe Gauthier Mankenda rrezikuan portën e mysafirëve por pa arritur të gjenin golin e dytë.

Kësisoj Prishtinës i mjaftoi goli i Lorik Boshnjakut për ta marrë fitoren e gjashtë radhazi në kampionat dhe për tu bërë lider i ri në Ipko Superligë me 62 pikë sa ka edhe Feronikeli në vendin e dytë.

Në javën e ardhshme, Prishtina do të jetë nikoqire e Gjilanit, ndërsa KEK-u do të pret Feronikelin në Obiliq. /Telegrafi/

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit