LAJMI I FUNDIT:

Misteri i antenave pranë Çernobilit: Edhe pse ishin gjigante dhe afër qytetit të populluar, askush nuk e dinte për çfarë shërbenin (Foto)

Misteri i antenave pranë Çernobilit: Edhe pse ishin gjigante dhe afër qytetit të populluar, askush nuk e dinte për çfarë shërbenin (Foto)

Një fotograf ka arritur të futet brenda Çernobilit në Ukrainë, dhe të fotografojë disa antena ushtarake të Bashkimit Sovjetik.

Reklama

Antenat e njohura si Duga 3 në Ukrainë, ishin përdorur nga rusët gjatë vitit 1976-1989, transmeton Telegrafi.

Tani të mbuluara nga ndryshku, këto struktura të metalta vazhdojnë të qëndrojnë brenda Çernobilit të braktisur, pas katastrofës nukleare që ndodhi më 26 prill të vitit 1986.

Fotografi Roman Robroek, 30-vjeç, nga Holanda, ka fotografuar klasat dhe shtëpitë e braktisura brenda të cilave nuk mungonin maskat e gazit.

“Vendosa të udhëtoj për në Ukrainë me qëllim që të mund t’i shoh nga afër antenat Duga 3, dhe mbeta i shokuar se si i gjithë qyteti ishte i rrethuar me ato antena. Ato ishin mbresëlënëse, dhe jam shumë i lumtur që pata rastin t’i shoh nga afër. Ekzistonte një qytet i rrethuar me këto antena, ndërsa banorëve nuk u mungonte asgjë: palestrat, shkollat, kinematë dhe zjarrfikësit… Derisa ato ishin aktive, ishin paraparë të mbeten sekret për opinionin dhe për këtë arsye rreth tyre ishin mbjellë drunj”, ka deklaruar Robroek.

“Ekzistojnë shumë mistere rreth teorive që qarkullojnë lidhur me antenat dhe katastrofën e Çernobilit. Pretendohet se katastrofa e Çernobilit ishte shkaktuar qëllimisht, pasi që eksperimenti me antenat Duga-3 nuk ka funksionuar siç ishte paraparë. Asnjë gjurmë lidhur me këto pretendime nuk ekzistojnë, pasi ndërtesat ku ishin të vendosura këto antena janë zbrazur paraprakisht dhe nuk ka ndonjë pajisje që do ta dëshmonte këtë”, ka shtuar ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori