LAJMI I FUNDIT:

Ministri i Jashtëm ukrainas: Krimi më i tmerrshëm është se Rusia vjedh fëmijët ukrainas

Ministri i Jashtëm ukrainas: Krimi më i tmerrshëm është se Rusia vjedh fëmijët ukrainas

Transferimi i dyshuar i detyruar i mijëra fëmijëve ukrainas nga Rusia, është “ndoshta dëbimi më i madh i detyruar në historinë moderne”, tha sot ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, në një ngjarje në margjinat e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në Gjenevë.

Reklama

“Krimi më i tmerrshëm është se Rusia po vjedh fëmijët ukrainas. Është një krim gjenocidal”, tha Kuleba në një video-mesazh të transmetuar në një dhomë të mbushur plot në ditën e parë të një takimi të këshillit në Gjenevë për të diskutuar mbi krimet e dyshuara të luftës të Rusisë në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Një raport i fundit nga ekspertët në Universitetin Yale, thotë se Rusia po mban të paktën 6,000 fëmijë ukrainas, dhe ndoshta shumë të tjerë, në vende të ndryshme në Krime të kontrolluar nga Rusia dhe në Rusi, për qëllimin kryesor të “riedukimit politik”.

Në zonën malore rusët ishin fshehur nëpër istikame – operatori i dronit ukrainas i vëren dhe i eliminon
Lexo po ashtu Në zonën malore rusët ishin fshehur nëpër istikame – operatori i dronit ukrainas i vëren dhe i eliminon

Raporti thotë se të paktën 43 kampe dhe lloje të tjera objektesh që mbajnë fëmijë ukrainas, janë identifikuar si pjesë e një “rrjeti sistematik në shkallë të gjerë” të operuar nga Moska që nga fillimi i luftës në Ukrainë në shkurt të vitit 2022.

“Fëmijët përfshijnë ata me prindër ose me kujdestari të qartë, ata që konsiderohen jetimë nga Rusia, fëmijët që ishin nën kujdestarinë e institucioneve shtetërore të Ukrainës përpara pushtimit, dhe ata kujdestaria e të cilëve është e paqartë ose e pasigurt për shkak të luftës”, thuhet në raport.

Disa fëmijë u futën në sistem dhe u adoptuan nga familjet ruse, ose u transferuan në kujdestari në Rusi, thuhet ndër tjera në raport. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Evropa
Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Serbia
Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Evropa
Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Evropa
Vrau nënën dhe motrën me revole, adoleshenti nga West Virginia dënohet me burgim të përjetshëm – shpërthen në lot kur i kumtohet verdikti

Vrau nënën dhe motrën me revole, adoleshenti nga West Virginia dënohet me burgim të përjetshëm – shpërthen në lot kur i kumtohet verdikti

Amerika
Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Evropa
Kalo në kategori