LAJMI I FUNDIT:

Migrena: Shkencëtarët pretendojnë se më në fund kanë gjetur shkakun e tyre

Migrena: Shkencëtarët pretendojnë se më në fund kanë gjetur shkakun e tyre

Dhimbjet e kokës nga tensioni dhe migrena janë llojet më të zakonshme të dhimbjeve të kokës, por shkaku i saktë i këtyre gjendjeve nuk është gjetur kurrë. Të paktën deri tani, nëse u besohet ekspertëve

Një ekip hulumtues në Gjermani studioi rezonancën magnetike (RM) të 50 pacientëve për të analizuar lidhjen midis shpeshtësisë së dhimbjeve të kokës, dhimbjes së qafës dhe muskujve të fytyrës.

Çfarë e shkakton migrenën?

Në veçanti, ata fokusohen në muskujt trapezoidë, një palë inde të mëdha trekëndore që shtrihen në pjesën e pasme të qafës dhe supeve dhe të çojnë në kokë dhe shpatulla, shkruan “New York Post”.

Studiuesit kanë zbuluar se ata që vuajnë nga dhimbje koke të tipit tension dhe migrenë kanë tendosje më të madhe në ata muskuj të qafës.

Me fjalë të tjera, dhimbjet e kokës janë drejtpërdrejt rezultat i dhimbjes së qafës, transmeton Telegrafi.

Skanimet MRI të marra nga studiuesit treguan se pjesëmarrësit, në ditët kur vuanin nga dhimbja e kokës dhe qafës, shfaqën gjithashtu nivele më të larta të shqetësimit në zonën e qafës, gjë që tregon se ata muskuj ishin të përflakur.

Kjo i çoi ekspertët në përfundimin se inflamacioni në qafë – i cili mund të zhvillohet për disa arsye, duke përfshirë qëndrimin e dobët, mungesën e gjumit, lëndimin dhe stresin – mund të lidhet me dhimbje koke tensioni dhe migrenë.

Pse migrena është më shumë se një dhimbje koke
Lexo po ashtu Pse migrena është më shumë se një dhimbje koke

“Gjetjet tona mbështesin rolin e muskujve të qafës në patofiziologjinë e dhimbjeve primare të kokës,” tha Dr. Niko Solman në një deklaratë.

“Prandaj, trajtimet që synojnë muskujt e qafës mund të çojnë në lehtësimin e njëkohshëm të dhimbjes së qafës si dhe dhimbjen e kokës”, shtoi ai.

Scientists believe they now know where common tension headaches and migraines originate.

Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve
Lexo po ashtu Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve

Trajtimi i migrenës

Solman vuri në dukje se opsionet e trajtimit jo-invaziv, të cilat synojnë drejtpërdrejt vendin e dhimbjes në muskujt e qafës – të tilla si masazhi ose akupunktura, mund të jenë shumë efektive dhe më të sigurta se ilaçet.

Personat që vuajnë nga migrena rekomandohet të kontrollohen nga një mjek i përgjithshëm dhe një neurolog, gjë që do të sigurojë diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e duhur.

Personave që vuajnë nga migrena rekomandohet gjithashtu të kenë orë të mjaftueshme gjumë, të reduktojnë stresin, të ushqehen siç duhet dhe të shmangin situata të tjera që mund të ndikojnë në shfaqjen e migrenës.

Pavarësisht se një numër i madh njerëzish vuajnë nga migrena, një trajtim universal për këtë lloj dhimbje koke ende nuk është gjetur. /Telegrafi/


Në trend Shëndetësi

Më shumë
Dr. Bujar Berisha, Psikiatër me qasje psikoterapeutike

Dr. Bujar Berisha, Psikiatër me qasje psikoterapeutike

Pyet Mjekun
Kalo në kategori