LAJMI I FUNDIT:

Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve

Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve
Reklama

Migrena është sëmundje mjaft e zakonshme dhe besohet se çdo i shtati person në botë është i prekur nga kjo

Përveç dhimbjes së madhe, simptomat tjera përfshijnë ndjeshmërinë ndaj aromës, zërit dhe dritës, marramendje, vjellje, etj.


Por, pavarësisht shpeshtësisë dhe simptomave të këqija, më pak se 50% e pacientëve me migrenë janë të kënaqur me trajtimet aktuale.

Shumica vendosin ta trajtojnë me metoda tjera këtë sëmundje, në vend të ilaçeve, transmeton Telegrafi.

Pra, shumica e njerëzve janë duke kërkuar ilaçe natyrale për ta mbajtur larg migrenën. Ekspertët kanë treguar se janë disa suplemente natyrale që mund t’i provoni për t’i trajtuar simptomat e dhembshme të migrenës.

Magnezi

Nivelet e magnezit në gjak shpeshherë janë të vogla te personat me migrenë, krahasuar me personat e shëndoshë – duke sugjeruar se mungesa e magnezit mund të kontribuojë në shfaqjen e kësaj sëmundje.

Magnezi me lehtësi mund të zbrazet nga trupi përmes ushtrimeve fizike, stresit, alkoolit dhe faktorëve tjerë – ndërkaq një pjesë e madhe e njerëzve vështirë se marrin mjaftueshëm magnez përmes dietës.

Perimet si spinaqi dhe kale janë burime të mahnitshme të magnezit, por edhe suplementet e magnezit e kanë aftësinë ta reduktojnë dukshëm shpeshtësinë e migrenës, si dhe kontribuojnë në zvogëlim të lodhjes.

Vitaminat B

Nivele të larta të homocisteinës shpeshherë shfaqen te pacientët me migrenë. Ky është produkt natyral që krijohet nga trupi.

Vitaminat B6, B12 dhe B9 janë të nevojshme për t’i rregulluar këto nivele, të cilat pastaj kontribuojnë në reduktim të shpeshtësisë së migrenës.

Pse migrena është më shumë se një dhimbje koke
Lexo po ashtu Pse migrena është më shumë se një dhimbje koke

Antioksidantët

Hulumtimet sugjerojnë se dëmi që shkaktohet në mitokondria (burimet e energjisë të qelizave tona) nga rrezatimet e lira mund të jetë relevant me zhvillimin e migrenës për shkak të efekteve në metabolizmin e energjisë.

Andaj, besohet se antioksidantët, të cilët ndihmojnë në reduktimin e dëmtimeve nga rrezatimet e lira, të shkaktojnë efekte të mira në metabolizmin e energjisë.

Studimet sugjerojnë se antioksidanti Coenzyme Q10 është prezent në shumë ushqime dhe suplemente, si dhe ndihmon te personat me migrenë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë simptoma pak të njohura të mungesës së vitaminës B12

Pesë simptoma pak të njohura të mungesës së vitaminës B12

Shëndetësi
Këto janë sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Këto janë sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Shëndetësi
Britanikët po zhvillojnë një test që mund ta diagnostikojë demencën për vetëm shtatë minuta – vite përpara fillimit të simptomave

Britanikët po zhvillojnë një test që mund ta diagnostikojë demencën për vetëm shtatë minuta – vite përpara fillimit të simptomave

Shëndetësi Lajme
Pesë mënyra shqetësuese të ndikimit të motit të ftohtë në organizëm

Pesë mënyra shqetësuese të ndikimit të motit të ftohtë në organizëm

Shëndetësi
A dini për rregullin 10-3-2-1-0? Ju mund të shpëtoni nga pagjumësia në një kohë të shkurtër

A dini për rregullin 10-3-2-1-0? Ju mund të shpëtoni nga pagjumësia në një kohë të shkurtër

Shëndetësi
Humbja e nuhatjes mund të paralajmërojë një sëmundje serioze në të ardhmen

Humbja e nuhatjes mund të paralajmërojë një sëmundje serioze në të ardhmen

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori