LAJMI I FUNDIT:

Metodë e re: Femrat të cilat kanë hyrë herët në menopauzë mund të mbeten shtatzënë

Metodë e re: Femrat të cilat kanë hyrë herët në menopauzë mund të mbeten shtatzënë

Falë tretmanit të ri, të cilin e kanë zbuluar shkencëtarët amerikanë, tani do të jetë e mundshme të eliminohen simptomat e menopauzës së hershme dhe do t’u mundësohet femrave, të cilat përballen me këtë problem, që të mbeten shtatzënë

Shkencëtarët e Universitetit Ogasta në Gjeorgji, kanë testuar tretmanin në femra, ashtu që qelizat amë nga palca kurrizore i kanë injektuar në vezore të 33 femrave të cilat kanë hyrë në menopauzë të hershme.


Pas gjashtë muajve, tretmani ka treguar efikasitetin e vet, ndërkaq ato sërish kanë filluar të kenë menstruacione. Shkencëtarët thonë që kjo terapi do të mund të përdoret edhe si zëvendësim për terapi hormonale, transmeton Telegrafi.

Dështimi i hershëm i vezoreve (POF) është gjendje sfiduese për shkak të humbjes së funksioneve të vezoreve te femrat të cilat janë më të reja se 40 vjeç.

“Kjo është diagnoza traumatike në jetën e hershme riprodhuese, e cila çon në simptome posmenstruale dhe në sterilitet. Kur këto paciente dëshirojnë të mbeten shtatzëna, i vetmi opsion është që të marrin vezore nga donatoret, mirëpo shumica e femrave për arsye të ndryshme religjioze, kulturologjike dhe etike dëshirojnë të përdorin qelizat e vezoreve të veta”, thotë dr. Prosper Igboeli.

Ai ka theksuar që gjendjen shëndetësore e pjesëmarrëseve në studim e ndjek gjatë gjithë kohës dhe se ka vërejtur që niveli i estrogjenit te këto femra është ngritur, menjëherë pas marrjes së injeksionit me qeliza amë.

Pikërisht për këtë shkak pas gjashtë muajve sërish u kanë ardhur menstruacionet, ndërkaq tani po përpiqen të mbeten shtatzëna.

Në fund, shkencëtarët kanë lajmëruar që po punojnë aktivisht në studimin e kësaj metode dhe se do të publikohet vazhdimi i hulumtimeve të tyre. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Vetëm gratë e guximshme si Heidi Klum mishërojnë stilin e veshjes kështu

Vetëm gratë e guximshme si Heidi Klum mishërojnë stilin e veshjes kështu

Moda
Kendall, shfaqet ashtu si ndoshta kurrë s’e kishim parë: Pa grim, me quka, pa botoks dhe me ca thinja tek-tuk

Kendall, shfaqet ashtu si ndoshta kurrë s’e kishim parë: Pa grim, me quka, pa botoks dhe me ca thinja tek-tuk

Estetikë
Angelina Jolie magjepsë pas tre vitesh në tapetin e kuq, me vajzën e saj

Angelina Jolie magjepsë pas tre vitesh në tapetin e kuq, me vajzën e saj

Moda
Estetistja Simoneta Bajrami po zhvillon trende të reja - ajo tregon se me ardhjen e pranverës janë shtuar kërkesat për trajtimet estetike

Estetistja Simoneta Bajrami po zhvillon trende të reja - ajo tregon se me ardhjen e pranverës janë shtuar kërkesat për trajtimet estetike

Estetikë
Simptomat dhe jetëgjatësia e depresionit te gratë pas lindjes së fëmijës

Simptomat dhe jetëgjatësia e depresionit te gratë pas lindjes së fëmijës

Për nënat
Si ta evitoni barkun e varur pas lindjes?

Si ta evitoni barkun e varur pas lindjes?

Për nënat
Kalo në kategori