LAJMI I FUNDIT:

Mes shqetësimeve të vendeve perëndimore, Serbia demonstron sistemin raketor të blerë nga Kina

Mes shqetësimeve të vendeve perëndimore, Serbia demonstron sistemin raketor të blerë nga Kina

Ushtria serbe ka demonstruar publikisht sistemin raketor kundërajror FK-3, i cili së fundi u soll nga Kina.

Reklama

Më 10 prill, Serbia me anë të një operacioni sekret kishte pranuar një sistem të të mbrojtjes ajrore kineze, ndërsa mediat ndërkombëtare paralajmëruan se gjithçka po ndodhte mes shqetësimeve të vendeve perëndimore se një gjë veprim gjatë agresionit ushtarak rus në Ukrainë mund të kërcënojë paqen e brishtë të Ballkanit.

Dorëzimi i këtij armatimi, për të cilin Serbia e kishte blerë nga Kina në vitin 2019.

Perëndimi ka shprehur më parë shqetësimin se armatimet shtesë të vendeve të Ballkanit Perëndimor gjatë luftës në Ukrainë mund të rrezikojnë paqen dhe stabilitetin e rajonit.

Serbia bleu sistem të sofistikuar kundërajror kinez, reagon Presidenca e Kosovës
Lexo po ashtu Serbia bleu sistem të sofistikuar kundërajror kinez, reagon Presidenca e Kosovës

Në të njëjtën kohë, Brukseli dhe Washingtoni vazhdimisht kanë shprehur shqetësimin për blerjen e armëve serbe nga Rusia dhe Kina.

Për shkak të kësaj blerje, paralajmërimi nga Shtetet e Bashkuara mbërriti në vitin 2020.

Në atë kohë, zyrtarët amerikanë thanë se nëse Serbia donte vërtet t’i bashkohej BE-së dhe aleancave të tjera, ajo duhet t’i sjellë pajisjet e saj ushtarake në përputhje me standardet perëndimore.

Kujtojmë se Serbia është vendi i parë në Evropë që posedon armatim kinez. I njëjti rast ishte edhe me dronët luftarakë CH-92A, të cilët u prezantuan para publikut në korrik të 2020-së. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Kalo në kategori