LAJMI I FUNDIT:

Mënyrat e habitshme se si rutina e mëngjesit mund të ndikojë në shëndetin e zemrës suaj

Mënyrat e habitshme se si rutina e mëngjesit mund të ndikojë në shëndetin e zemrës suaj

Shumica e sulmeve në zemër ndodhin në mëngjes, sepse sistemi nervor prodhon hormonet të zemrës për t’ju zgjuar – shpjegon Mark Menolascino, drejtor i klinikës Meno dhe autor i Solution Heart for Women.

Reklama

Në të vërtetë, studimet tregojnë se edhe hormonet e stresit të ngritura në mënyrë natyrale rrisin ngarkesën e zemrës, duke bërë që sulmet në zemër katër herë më shumë të ndodhin para mesditës. Për fat të mirë, Dr Menolascino thotë se ndryshime të vogla në rutinën tuaj të mëngjesit mund të çojnë në përmirësime të mëdha në shëndetin e zemrës.

Ky është një lajm veçanërisht i mirë tani, pasi një studim i kohëve të fundit në gazetën e shoqatës mjekësore amerikane sugjeron që një zemër e fortë pompon më shumë gjak që vret viruset, shëron indet në mushkëri – të mjaftueshme për të zvogëluar rrezikun e komplikimeve të COVID-19 në deri 62 për qind.

“Vendimet që po merrni tani mund të ndikojnë nëse përfundoni me një sëmundje të butë ose më të rëndë”, shton Menolascino.

Më poshtë gjeni strategjitë e mbështetura nga studimi:

Rimendoni alarmin tuaj

Nuk ju pëlqen ai ngatërrim çdo mëngjes kur alarmi juaj fiket? As zemra juaj nuk e do! “Zhurmat e befasishme rrisin presionin e gjakut dhe rrahjen e zemrës”, pohon Nieca Goldberg, autore e Dr Nieca Goldberg, udhëzues i plotë për shëndetin e grave.

Por, hulumtimi në Universitetin e Connecticut tregon se zgjedhja e një tingulli qetësues mund të shkurtojë presionet e gjakut në mëngjes deri në 20 pikë, plus të zvogëlojë prodhimin e hormoneve të stresit.

Shtrirje para zgjimit nga shtrati

Nuk ka nevojë të hidhesh nga shtrati sapo të zgjohesh – në fakt, zemra juaj do t’ju falënderojë nëse nuk bëni! Duke marrë pesë minuta kohë çdo mëngjes para se të ngriheni për të marrë frymë thellë ndërsa shtrini butësisht krahët, këmbët dhe shpinën, përmirësoni qarkullimin e gjakut deri në 36 për qind dhe ulni hormonet e stresit në mëngjes me 23 për qind, thonë studiuesit.

“Shtrirja nuk i mban vetëm muskujt fleksibilë”, vëren Menolascino. “Ajo gjithashtu ndihmon të gjitha indet e trupit dhe enët e gjakut të qëndrojnë të forta”. Për të rritur përfitimet, provoni të fërkoni lëkurën e kokës edhe për 30 sekonda.

Shtoni fruta të thata në mëngjesin tuaj

Shtimi i 28 gram frutave të thata në mëngjes mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës deri në 46 për qind, sugjeron hulumtimi i botuar në revistën Nutrients. Ato janë të pasura me bakër, i cili është treguar se ndihmon trupin të mbajë të qëndrueshëm nivelet e hormonit të stresit në mëngjes. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Psikologji
Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Shëndetësi
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Nutricion
Shkaku i rrahjeve të shpejta të zemrës dhe kur duhet shqetësuar

Shkaku i rrahjeve të shpejta të zemrës dhe kur duhet shqetësuar

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori