LAJMI I FUNDIT:

Menduan se ishin UFO, por çfarë fshihet prapa dritave misterioze që u panë mbi qiellin e Kalifornisë

Menduan se ishin UFO, por çfarë fshihet prapa dritave misterioze që u panë mbi qiellin e Kalifornisë

Dritat misterioze për të cilat disa menduan se ishin UFO mbi qiellin e Kalifornisë u identifikuan nga ekspertët si satelitët e Starlink-ut.

Reklama

Banorë të shumtë të zonës Sacramento raportuan një linjë dritash të shndritshme në qiellin e natës, derisa disa pyetën nëse ato përfaqësonin anije jashtëtokësore, transmeton Telegrafi.

Kyle Watters, drejtori i Planetariumit Shtetëror të Sacramento-s, tha se dritat kishin një shpjegim më adekuat – ato ishin nga 56 satelitët e Starlink-ut të lëshuara nga Kepi Canaveral.

“Ato përfundimisht do të përfundojnë në një orbitë mjaft të lartë ku në thelb janë të padukshme me sy të lirë, por pak pasi të jenë lansuar, ata po bëjnë rrugën e tyre drejt orbitës gjithnjë e më të lartë”, tha Watters për CBS Sacramento.

“Dhe kështu ata janë shumë më poshtë se sa do të jenë përfundimisht, që do të thotë se ata janë afër nesh në sipërfaqe, që do të thotë se janë më të shndritshëm”.

Watters tha se satelitët janë veçanërisht të dukshëm në qiellin e natës menjëherë pas perëndimit të diellit dhe pak para lindjes së diellit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Fun
Qeni bëri sikur flinte vetëm që të mos i duhej të dilte për të shëtitur natën

Qeni bëri sikur flinte vetëm që të mos i duhej të dilte për të shëtitur natën

Fun
Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Fun
“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

Interesante
A është kjo martesa më e shkurtër ndonjëherë? Për shkak të një fjale të bashkëshortit, gruaja vendosi të shkurorëzohej pas 3 minutash

A është kjo martesa më e shkurtër ndonjëherë? Për shkak të një fjale të bashkëshortit, gruaja vendosi të shkurorëzohej pas 3 minutash

Fun
Kuriozitete të pabesueshme, por krejtësisht të vërteta

Kuriozitete të pabesueshme, por krejtësisht të vërteta

Fun
Kalo në kategori