Melinda French Gates ka thënë se të kuptuarit se duhej të divorcohej nga Bill Gates pas 27 vitesh martesë dhe tre fëmijëve së bashku ishte “momenti më i ulët” në jetën e saj.

Filantropistja miliardere pranoi se të gjithë kanë “momente të ulëta” dhe ajo “nuk është e lumtur çdo ditë” në një intervistë për USA Today të botuar të dielën (13 mars), duke shtuar se divorci nuk ishte diçka që ajo mendonte se do t’i ndodhte ndonjëherë.

“Sigurisht që nuk ishte ajo që mendoja ditën kur u martova. Por e kuptova se për vetën, më duhej të bëja një zgjedhje më të shëndetshme dhe kjo ishte në një ditë shumë, shumë të trishtuar”, tha Melinda.

Reklama

Foto: Getty Images

Gates, 66 vjeç dhe French Gates, 57 vjeç, njoftuan ndarjen e tyre në maj 2021, divorci i tyre u finalizua në gusht 2021.

Reklama

“Pas shumë mendimeve dhe shumë punë në lidhjen tonë, ne kemi marrë vendimin për t’i dhënë fund martesës sonë”, thanë ish-çifti në një deklaratë të përbashkët në atë kohë.

“Ne vazhdojmë të kemi besimin në atë mision dhe do të vazhdojmë punën tonë së bashku në fondacion, por nuk besojmë më se mund të rritemi së bashku si çift në këtë fazë tjetër të jetës sonë. Ne kërkojmë hapësirë ​​dhe privatësi për familjen tonë ndërsa fillojmë të lundrojmë në këtë jetë të re”, thuhej tutje në deklaratën e tyre.

Reklama

Foto: Getty Images

French Gates zbuloi së fundmi se si miqësia e ish-bashkëshortit të saj me të dënuarin e ndjerë të krimit seksual Jeffrey Epstein luajti një rol në vendimin e saj për t’i dhënë fund martesës.

Reklama

“Nuk më pëlqeu që ai pati takime me Jeffrey Epstein, jo. Unë ia kam bërë të qartë këtë”, i tha ish-gruaja e Gates në fillim të këtij muaji, shkruan PageSix.

Megjithatë, French Gates sqaroi se kjo nuk ishte arsyeja e vetme për prishjen e martesës, duke shtuar se “nuk ishte vetëm një gjë, por shumë gjëra”.

Foto: Melinda Gates/Instagram

Gates dyshohet se kishte një lidhje me një punonjës të Microsoft-it, për të cilën bordi i kompanisë u bë në dijeni në vitin 2019.

Të gjitha lajmet nga Melinda Gates Të gjitha lajmet nga Melinda Gates
Reklama

“Nuk ishte një moment apo një gjë specifike që ndodhi. Erdhi një moment në kohë ku kishte mjaftueshëm aty ku kuptova se thjesht nuk ishte e shëndetshme dhe nuk mund të besoja atë që kishi”, kishte deklaruar Melinda.

Reklama

Ish-çifti, i cili themeluan fondacionin “Bill dhe Melinda Gates” së bashku, kanë dy vajza: Jennifer dhe Phoebe dhe djalin Rory. /Telegrafi/