Ish-dukesha e Sussex-it, kohë më parë ka ndarë recetën e vet të preferuar të ushqimit, por edhe trukun me ndihmën e të cilit do të gatuani shtesën më të bukur për pastë

Përbërësit për pastë:

– 1 lugë e vogël kafeje vaj ulliri;
– 1 hudhër e grirë;
– 5 kungullesha të grira të madhësisë mesatare;
– gjysmë filxhan uji, një kube supe;
– 1 paketim makarona,
– lëng nga gjysmë limoni;
– një filxhan parmezan të grirë në rende;
– pak spec të bluar.

Përgatitja:

Nxehni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe në temperaturë mesatare. Fërgoni qepën rreth 6 minuta.

Shtoni kungulleshave ujë edhe kuben e supës. Shtoni kripën dhe piperin sipas dëshirës.

Ulni temperaturën dhe mbuloni tenxheren. Zieni ngadalë katër orë, duke e përzier herë pas here, derisa kungulleshat të shpërbëhen (duhet të jenë të qullëta).

Kur të jetë salca pothuajse e gatshme, zieni makaronat në tenxhere tjetër dhe kulloni.

Pastaj shtoni makaronat në salcë, qitni lëngun e limonit, parmezanin dhe specin e bluar.

Përzieni dhe shërbeni, – transmeton Telegrafi.