Futbollisti i Manchester United, Mason Greenwood, do të kalojë muajin e ardhshëm pas grilave pasi u caktua në paraburgim sot pasi u përball me viktimën e tij të dyshuar në gjykatë ku u akuzua për tentativë përdhunimi, sjellje të dhunshme dhe sulm ndaj studentes.

Reklama

Anësori anglez u shfaq në bankën e të akuzuarve të Gjykatës së Mançesterit të hënën (sot), ku atij iu mohua lirimi me kusht deri në paraqitjen në gjykatën më 21 nëntor.

21-vjeçari u shoqërua nga dy oficerë teksa hynte në gjykatë. Ai foli për të konfirmuar emrin, datën e lindjes dhe adresën e tij në fillim të seancës, përpara se gjykata të dëgjonte detajet e akuzave ndaj tij.

Mason Greenwood duke u paraqitur në bankën e të akuzuarve në Gjykatën e Magjistraturës së Mançesterit me siguri me akuzat për tentativë përdhunimi, përfshirje në sjellje kontrolluese dhe shtrënguese dhe sulm.  Të tre akuzat kanë të bëjnë me të njëjtën grua.  Atij iu mohua lirimi me kusht deri në daljen në gjykatë më 21 nëntor

Rebecca Macaulay-Addison, proceduese, i tha gjykatësit Mark Hadfield, se futbollisti u akuzua për tentativë për përdhunim të një gruaje më 22 tetor 2021.

Macualay-Addison shtoi se Greenwood akuzohet gjithashtu për përfshirje në sjellje të dhunshme ose shtrënguese, përkatësisht ‘monitorimin e llogarive të saj në mediat sociale dhe bërjen e kërcënimeve dhe komenteve nënçmuese ndaj saj, që përbëjnë një ndikim serioz mbi të’. Ai akuzohet edhe për lëndim trupor më 21 dhjetor.

Gruaja që e ka akuzuar për tentativë përdhunimi dhe vepra të tjera ishte në gjykatë. Procedurat më pas u shtynë për më vonë të hënën nga gjyqtari i qarkut Mark Hadfield, i cili vendosi t’i mohojë atij lirimin me kusht. Ai do të jetë më 21 nëntor para gjykatës.

Ai do të kalojë më shumë se një muaj në paraburgim. Lojtari u arrestua për herë të parë në janar mbi akuzat në lidhje me një grua të re pasi imazhet dhe videot u postuan në internet. /Telegrafi/